Anne & Bebek

Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum küfür ediyor veya çocuğum söz dinlemiyor diyorsanız doğru konu içerisindesiniz. Çocukların küfür etmelerinin bir çok sebepleri bulunabilir. Bu sebepleri incelemek ve buna göre önlemler almak gerekir. Sürekli küfür veya argo kelime kullanan çocukların neden bunu yaptıklarının sebebini bulmalısınız.

  • Anne ve babanın çocuğa karşı tutumu en önemli etkenlerden biridir. Çünkü çocuk ilk önce anneden ve babadan ne işitir ve görürse onu yansıtır. Aile içindeki ahlak ve aile bireylerinin birbirlerine karşı tutumları çocuklara temel alışkanlık özelliği kazandırır. Sadece aile içindeki bireylerin birbirlerine yaklaşımları değil çocuğunuza nasıl davrandığınız da başlıca bir etkendir.
  • Çocuğunuz alışkanlık haline gelmiş argo kelime kullanımı yalnızca aileden kaynaklı da olmayabilir. Çocuk üzerinde arkadaş grubu da oldukça etkilidir. Çocuğunuz çevresinden sürekli bunu görüyor ve onların yanında kendisini başkalaştırmamak için de bu yola başvuruyor olabilir.Özellikle çocuğunuz okulda kendisini yalnız hissetmemek ve onlar gibi olduğunu ispatlamak için kendisi de onlarmış gibi olmaya devam edecektir. Bu psikolojiden çocuğunuzu kurtarmak kolay olmayabilir. Bu tutumun yanlış olduğunun ve bu şekilde devam edemeyeceğini çocuğunuza aksettiğiniz takdir de sorunu ortadan kaldırmaya başlayabilirsiniz.
  • Arkadaş çevresinde çocuk kendisini koruma altına almak isteyecek ve daha fazla küfür kullanmaya başlayacak bunu alışkanlık haline getirecektir. Alışkanlık haline getirmiş olduğu küfürleri gerek kendisinden büyüklerine gerekse aile bireylerine dahi kullanmaya başlayacaktır. Çocuktaki bu alışkanlığın giderek artış göstermesi büyük huzursuzluğa sebep olacaktır.

Bu davranışları engellemek için neler yapmalıyız ?

  • Çocuğunuz sizden bu tarz olumsuzluklar görmediği halde küfür veya argo kullanmaya devam ediyorsa, aile içerisinde ebeveynlerine kendisini kanıtlamak için de bu yola başvuruyor olabilir. Anne veya babayla baş etmek adına da küfür kullanabiliyorlar. Çocuğunuz size kendisini veya duygularını anlatmak için bu davranışlardan kaçınmasını sağlamalısınız. Özellikler anneler gün içerisinde çocuğun kendisini ifade edebilmesi için daha uygun ve kelimelerle de kendisini anlatabileceğini aşılamalılar. Bu sayede çocuk anneye yönelecek ve küfür kullanmayı bırakacaktır.
  • Çocuğunuz kullanmış olduğu bu kelimeleri benimsemiş olacaktır ki bunu devamlı hale getirmiştir. Çocuğunuza bu şekilde konuşmaya devam ederse onunla özellikle büyükleri giderek konuşmak istemeyeceğini anlatmalısınız.
  • Bu konuşma tarzıyla arkadaşları ve aile bireyleri dahil kimseyle anlaşamayacağını ve kendisiyle de böyle konuşulursa hoşuna gitmeyeceğini çocuk bilmelidir.
  • Ebeveynlerin en çok başvurduğu bir diğer çözüm yolu ise çocuğu cezalandırmaktır. Fakat çocuğa göre ağır cezalar vermek onu daha çok kızdıracak ve psikolojik olarak sizinle inatlaşacaktır. Bu yüzden çok ağır cezalar vermek yerine onu çok sevdiği bir çizgi filmden mahrum bırakın. Küfür ettiği gün televizyon izleyemeyeceğini bilirse küfür kullanmaktan kaçınacaktır.

Yazar Emre DEMİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı