Çocuk Odalarında Oyun Köşesi Önerileri

  • Mesut YEŞİLYURT

Oyun oynamanın çocukların kişisel becerilerinin gelişimi bakımından ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan anne babalar, çocuklarının sağlıklı bir oyun ortamına sahip olması için özen gösterirler.

Çocukların, ev içinde sahip oldukları oyun alanlarının hem işlevsel hem keyifli hem de güvenli olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle 4-6 yaş arası çocukların kendilerine ait bir oyun köşesi olması, hayal güçlerinin gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odalarını fazla mobilyadan ziyade çocuğun ihtiyacı olan ve keyif aldığı oyuncaklar ile dizayn etmek gerekir. Çocuğun en güvenli şekilde oyun oynayabileceği alanlar yaratmak için yüksek ve sivri köşeli mobilyalardan uzak durulmalıdır. Zemin de çocuğun kayıp düşme ihtimaline göre gerekirse tamamen halı ile kaplanmalıdır.

Çocuk Odasında Oyun Köşesi

Çocuk odasında bir oyun köşesi oluşturmak için bir çocuk zihniyle düşünmek gerekir. Bir çocuğun hayal dünyasını yansıtan oyun köşeleri yaratmak mümkün. Örneğin çocuk odasının bir köşesine kurulacak güvenli bir oyun çadırı, çocuğun kendine ait bir dünya kurmasına yardımcı olacaktır.

Oyun bölümü olarak kullanılmak üzere tasarlanmış ranzalar da bu konuda oldukça güzel bir alternatif.

Üzeri yatak, altı oyun bölümü olan ranzaların altı minderlerle doldurulup konforlu bir oyun köşesi oluşturulabilir. Yine ranza şeklindeki yatağın alt bölümünü futbol kalesine çevirmek de top oynamayı seven çocuklar için harika bir oyun alanı olacaktır.

Yapı marketlerde kolaylıkla bulunabilen ahşap malzemelerle özellikle kız çocukları için oyun evleri yapılabilir.

Oyuncak mağazalarında bulunan renkli çitlerle çocuklar için bir oyun bahçesi ya da oyun köşesi oluşturulabilir. Bu tarzda dekore edilmiş oyun köşeleri çocukların kendilerine ait özgür bir alana sahip olma duygularını artırarak özgüvenlerini güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI