Sgk

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Günümüz şartlarında bir çocuk sahibi olmak herkes tarafından istenmektedir. Fakat çocuk sahibi olunduktan sonra çalıştığınız firma tarafından Asgari Geçim İndirimi adı altında bir çocuk parası almaktasınız. Bu çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle bugün sizlere AGİ adı altında maaşa ek olarak verilen çocuk parası yardımı hakkında bilgi vereceğiz.

Çocuk Parası Nedir?

Devlet tarafından zorunlu olarak belirtilen ve işçilere verilen bu AGİ ( Asgari Geçim İndirimi ) isminde ki bu yardım parası çocuk sahibi olan her işçiye sağladığı belli başlı koşullar dahilinde verilen bir paradır. Bu para çocuğun durumuna göre verilip verilmemesi değişebilmektedir. Bu paranın verilebilmesi için belli başlı koşullar olduğu ve çocuk parası alabilmek için bu koşulları sağlaması gerektiği bilinmektedir. Çocuk sayısına göre ödenen bu para miktarı değişiklik göstermektedir. Bu ödemeler değişiklik göstermektedir. Her çocuk sayısına göre farklı çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

Ailelerin çocuklar için aldıkları yardım sürekli ödenmemektedir. Bu sebeple çocuklar belli bir yaşa geldiği zaman ödemesi kesilmektedir. Buna göre çocuklar da erkekler için çocuk parası alma yaş sınırı 25 yaş olarak belirlenmiştir. Eğer kız çocuk ise evlenene kadar veya bir sigortalı iş de çalışana kadar yardım alabilmektedirler.

Çocuk parası nereden alınır ile ilgili bilgi almak için TIKLAYIN

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk parası almak isteyen kişi veya kişiler çalıştıkları kuruma ve şirkete göre başvuru yerleri değişmektedir. Eğer devlet memuru olarak çalışan biri ise idari işler veya sosyal işler müdürlüklerine başvurarak çocuk parası alma işlemini sağlayabilirler. Gittiğiniz zaman size verecekleri bir dilekçe ile bu dilekçeyi doldurmanız durumunda bu parayı alabileceksiniz. Eğer çalışan kişi devlet memuru değil ise çalıştıkları firmaların muhasebe müdürlüğünü ziyaret ederek bu durumu belirtmeleri durumunda muhasebe size yardımcı olacak ve işleminizi tamamlayacaktır.

1. çocuk için 20 TL,
2. çocuk için +20 TL,
3. çocuk için +14 TL,
4. çocuk için +14 TL

maaşa ek ilave eklenmektedir. Eğer çalışan işçinin eşi çalışmıyor ve de 4 çocuk sahipleri ise 213 TL AGİ almaktadır. Devlet memurlarına ise de 72 aylığa kadar her bir çocuk için 24 TL, 72 ay dan büyük olan çocuklar için ise de 47 TL yardım aldığı bilinmektedir. Bu döneme göre değişiklik gösterebilir.

Çocuk Parası için diğer bilgileri öğrenmek için TIKLAYIN

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı