Sgk

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni doğan çocuk parası nasıl alınır?

Anne olan tüm kadınlar için ortak bir sorun haline gelen bu çocuk parası nereden alınacağı bir hayli merak konusu olmuş durumda. Öyle ki çocuk parası nereden alınır bilen kişi sayısı oldukça az desek doğru olacaktır. Bu konumuzda sizlere çocuk parası ile ilgili nereden alınır, çocuk parası ne kadar gibi bilgiler vereceğiz ve çocuk parası alma hakkına sahip olup olmadığınızı ve buna benzer birçok özelliklerden bahsedeceğiz. Hamilelik döneminden sonra bebeğin doğumu zamanı geldiğinde tüm annelerin alma hakkına sahip olduğu bu para nedir, nasıl alınır ve almak için hangi koşullara sahip olmak gereklidir bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgi verelim.

Çocuk Parası Nedir?

Her anne ve anne adayı doğum yaptıktan sonra devlet tarafından verilen doğum yardım parası doğum parası olarak adlandırılır. Bu para her doğum yapan anneye verilen bir yardım tutarıdır. Bu parayı alabilmek için yeni doğan bir bebeğinizin olması gerekmektedir. Fakat bu parayı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar eğer size uyuyor ise bu yeni doğan parasını alma hakkına sahip oluyorsunuz, eğer bu şartlar size uymuyor ise bu parayı hiçbir şekilde alma hakkına sahip olamazsınız.

Çocuk Parası Alma Koşulları

SGK tarafından verilen Çocuk parası alabilmek için aşağıda ki koşulları sağlamanız gerekmektedir. Eğer bu şartlar ve koşullar size uymuyor ise bu durumda bu parayı alma hakkına sahip değilsiniz demektir. Bu paraya alabilmek için aşağıdaki şartlar eksiksiz olarak size uyması gerekmektedir.

  1. Çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekiyor.
  2. Başvuru evraklarını doldurmuş olmalısınız.
  3. Çocuk sağ olmalı.
  4. Anne Türk vatandaşı olmalı yoksa alma hakkı bulunmuyor eş Türk olsa dahi.
  5. Bebeğin hayatta olması,

Bu 5 koşul size uyması durumunda yeni doğan çocuk parası alma hakkına sahip olursunuz. Bu koşulları ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan tüm anneler sağlamaktadır. Burada unutmamak gerekir ki en önemli noktalardan biri de 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuğun doğmasıdır. Bunda ki sebep ise kanunun bu tarihten sonra yürürlüğe girmesi yer alır. Kanunlar genel olarak yürürlüğe girdikten sonra ki tarihler için geçerlidir. Öncesi için özel şartlı kanunlar farklılık sağlayabilir. Fakat bu çocuk parası alma konusunda getirilen şarta göre bebeğiniz 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir. Evrakları topladıktan sonra kimlik belgenizi de yanında götürmeniz gerekir. Yeni kimlik ücretleri yazısını tıklayarak bu konu da da bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Bu para her yeni doğan bebek için verilmektedir. Eğer bu paraya sahip olmak isterseniz yapmanız gereken sadece başvuru ve kısa süre içerisinde bu parayı almaktır. Bu para tutarı her yıl değişiklik göstermektedir. En önemlisi de çocuğun doğum sırasına göre de artış gösteriyor. İkiz olur ise bu verilen yardım tutarları daha da artmaktadır. Çocuk yardım parası şu şekildedir:

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üç ve daha sonra ki çocuklar için 600 TL,
  • İkiz ve daha fazlası için ise 1000 TL

çocuk parası alma hakkına sahipsiniz. Eğer evraklarınız ile başvurur iseniz bu tutarlarda ki çocuk parasını rahatlıkla alabilirsiniz. Peki çocuk parası almak için nereye başvurmalıyım?

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yukarı da ki yer alan Çocuk Parası Alma Koşulları size uyuyor ve siz bu şartları sağlıyor iseniz çocuk parası alma hakkına sahipsiniz demektir. Bu sebep ile çocuk parası almak için evrak toplayabilir ve işlemleri yapabilirsiniz. Doğum yaptıktan sonra çok fazla  süre geçirmeden anneler bulundukları il veya ilçelerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait ilgili müdürlüklere müracaat etmeleri durumunda gerekli işlemleri yapabileceklerdir. Şartlar size uyması durumunda bebeğiniz için çocuk parası alma hakkında sahipsiniz. Eğer başkasının çocuğuna başkası adına bu parayı almak isterseniz alma hakkına sahip değilsiniz. Ödeme yapılacağı zaman nüfus bilgileri ve çocuk bilgileri teyit edilmektedir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı