Çocuklara Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Mesut YEŞİLYURT

Çocuklar hayatta en önemli varlıklardır. Onların can sağlığı da her şeyden önce gelir. Ebeveyn olarak burada çok büyük sorumluluk almak gerekmektedir. Çocuklar yaradılış gereği hassas varlıklardır. Doğduklarından itibaren hassas bir cilde sahiptirler. Ciltleri hemen tahriş olmaya hazırdır. Çocukların ciltleri eğer tahriş olursa ilerde ciddi şeylere davetiye çıkarır diyebiliriz. Çocukların sağlıkları açısından kıyafet de önemli rol oynamaktadır. Bazı kıyafetler aşırı derecede kalitesiz olduğundan dolayı çocukların ciltlerine ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden çocuklara kıyafet alırken nelere dikkat edilmelidir?

Pamuklu Kıyafetler Tercih Edilmelidir

Çocuklar için naylonumsu değil pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Cilde dost olup tahriş etmemesi gerekmektedir. Hem çocuğunuz kıyafetin içinde rahat hareket eder hem de cildi tahriş olmaz. Erken doğan bebeklerin cildinde yağ tabakası ince olduğundan dolayı çok çabuk üşürler. O yüzden pamuklu ve razı daha kalın giysiler giymelidirler.

Güneş Işığından Koruyan Giysiler Tercih Edilmelidir

Eğer çocuğunuzla yazın dışarda geziyorsanız yahut plajda kumsalda iseniz işte en büyük tehlikelerden birisi de budur. Çocuğunuzun cildi çok hassas bir yapıya sahip olduğundan UV ışınlarından çok fazla etkilenecek demektir. Bu UV ışınları cilt kanserine neden olmaktadır. Çocuğunuzu UV ışınlarından koruyan kıyafetler tercih etmelisiniz.

Ayrıca sadece UV ışınları değil baskılı tişörtlerde kansere neden olmaktadır. Çocuğunuzu olduğu kadar baskılı şeylerden uzak tutarak ve pamuklu kıyafet tercih ederek koruyabilirsiniz. Yeni doğan çocuklar için ise hareketlerini kısıtlayan döğmeli ve çıtçıtlı zıbınlardan, kıyafetlerden uzak tutmalısınız yapay maddeler olduğundan sağlığı açısından iyi sonuçlar vermez.

Ayrıca yeni doğan bebekler dediğim gibi yağ tabakaları ince olduğundan çok üşürler bu yüzden de size normal gelen yani tişört, kazak, pantolon, tayt, etek gibi kıyafetler tercih edebilirsiniz ama çocuğunuzun her tarafını kapatmanız gerekmektedir. Çocukların bünyesi zayıf olduğundan dolayı çok çabuk hastalanmaktadırlar. Onları korumanın başka bir yolu ise yine başlık takmaktır. Başlık çocuğunuzun henüz gelişmekte yani çok kırılgan bir yapıya sahip olan kafasını sıcak tutması gerekmektedir. Yüz yani surat da soğuğa karşı dayanıksız ve sinir hücrelerinin hassas olduğu yerlerdir. Üşüttüğü zaman özellikle şakak ve kulakların o civarı çok sıcak tutulmalıdır.

Kıyafetin kendisi kadar rengi de çok önemlidir. Örneğin yazın koyu renkteki kıyafetleri kullanmamalısınız. Çocuğunuzun gelişimi için güneş ışığı lazım evet ama fazlası da yazar hatta ve hatta doğrudan gelen güneş ışınları çok daha zararlıdır. Bunun yanı sıra boya da çok ciddi bir yer kaplıyor. Kumaş boyalarının bazıları nasıl ve nelerden yapıldığını bilmiyoruz bilmeden de aldığımız zaman biz mağdur oluruz. Çocuklar hemen her şeyi ağrılarına götürdükleri için boyanın içinde de kanserojen madde bulunursa çocuk için çok tehlikelidir.

Bir diğer husus da çoraptır. Çocuklar için çorap da neymiş demeyin, çocuklar da yetişkinler gibi tabir doğru ise ayaklarından alır hastalığı. Yetişkinler de ilk önce ayaklarından üşürler daha sonra tüm vücuda yayılır. O yüzden çocuklar için kışın kalın ve topuk üstü çoraplar tercih edilmelidir. Yazın ise çocuklar çıplak ayakla gezdirilmeli, güneşin varlığına aldanılıp boş verilmemeli. Yazın da yine topuk üstü yani uzun çorapları çocuğunuza giydirmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın onlar da sizin gibi ve sizden daha hassas bir yapıya sahipler.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum Kilolarından Nasıl Kurtuluruz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI