Sağlık

Damar Tıkanıklığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Damar Tıkanıklığı nedir?

  • Atardamarlarda oluşan bir diğer adıyla Ateroskleroz diye tanımlanan ve en sık meydana gelen hastalıklardan biridir. Ateroskleroz; atardamarlardan birinde oluşan tıkanmalara veya küçülmelere denir.Ateroskleroz damarlar yağ birikmesi sonucu genişler ve bu süreç devam ederek tıkanmalara sebep olur. Genellikle damar çeperlerinde kendine yer edinen yağların, damarın dokusunu bozmasıyla oluşur. Bu doku bozukluğu damarın sertleşmesi veya esnekleşmesine neden olarak tıkanıklığa yol açar.
  • Atardamarların kan akşını sağlaması için küçük ve boş bir boru gibi yol izlemesi gerekir.Yağlanmalar sağlıksız yaşam süreci devam ettiği sürece artış göstermektedir.Bu artış atardamarlar içerisinde kan hücrelerinin çoğalarak damar içerisine yapışması sonucu tıkanıklığı doğurur.Hücreler çoğaldıkça damar içerisinde alan daralacak ve kan akışı zayıflayacak ve insan hayatı tehlikeye girecektir.Damarların kalbi beslemesi için kalbe giden damarlardan belirli bir miktar kan vardır.
  • Oluşan yağlanmalardan dolayı kan akışı azalarak atardamarlar görevini yerine getiremeyecektir. Yapılan araştırmalar sonucu çoğunlukla erkeklerde görülen bir rahatsızlık olduğu söylense de sağlıksız yaşam koşulları altında yaşamını sürdüren bay-bayan bireyler için karşılaşılması yüksek olan bir rahatsızlıktır.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir ?

  • Tıkanıklığının başlıca sebebi bireyin kendisini sağlıksız geliştirmesi ve beslenmesidir. Birey spor yapmıyor,sağlıklı beslenmiyor (sigara kullanmak,alkol almak) vücuda aşırı şeker yüklemesi yapıyor (asitli ve gazlı içecekler tüketiyor) ise atardamarlarda oluşan yağlanmalara yol açıyor demektir. Doğduğumuz andan itibaren gelişmeye başlayan bu sertleşmeyi daha da hızlı ilerlemesinde büyük etkendir.Atardamarların tıkanma sürecinde vücutta herhangi bir belirti görülmez.
  • Bu rahatsızlığın farkına varabilmek için vücutta oluşan herhangi bir ağrı sızı hissedilmemesi damar tıkanıklığı olmadığı anlamına gelmez.Birey efor sarf ettiği sırada atardamarlardan geçen kan miktarı bir kaç katına çıkacak fakat atardamarlardan akışı sağlayacak çeperlerde yağlanma meydana geldiğinden dolayı birey daha çok yorulacak, damarlar ve kalp arasında daha çok kan akışı sağlanmak gerekecek fakat bu işlem gerçekleşmeyecek. Bu durumu yaşayan bireyde daralmalar, tıkanmalar yaşanacak.Herhangi bir şekilde daralmalar veya tıkanmalar yaşayan kişi spazm geçiriyor demektir.

Yazar Emre DEMİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı