Genel Kültür

Deniz Havası Almak Sağlıklı mı?

Deniz Nedir?

Deniz; Yeryüzünün büyük bir alanını kaplayan, yerkabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı bir şekilde yeryüzünün beşte üçünü kaplayan su kitleleridir. Denizler aynı zamanda yeryüzündeki tuzlu su kitleleridir.

Deniz Havası Almak Sağlıklı mı?

Deniz Havası Sağlıklı Mıdır?

Birçoğumuzun merak ettiği, kesin bilgilere dayanmaksızın birbirimizden duyduğumuz veya psikolojik olarak denizin görüntüsüyle veya kısacık bir süre zarfında bile içerisinde bulunduğumuzda verdiği mutluluk bunları düşünmemize neden olur. Şöyle bir deniz havası mı alsak? Diye boşuna söylenmez. İnsanları mavisiyle bile rahatlatan, sık sık nefes alıp vermemize sebep olan deniz ve denizin kokusu bize enfes bir huzur yaşatır. Kimilerimizin hayalidir kimilerimiz de gerçekten yaşar; “Şöyle deniz manzaralı bir yerde yaşasam!” Sizce neden böyledir? Deniz nedir? Neden bu kadar ilgi görür? Maviliğine mi aldanırız? Söylentilerden mi etkileniriz? Peki ya cidden deniz havası bizler için faydalı mı dır? Bizleri rahatlattığını düşünsek bile birçoğumuz bilimsellik açısından bunun doğru olup olmadığı hakkında pek bilgi sahibi değildir.

Denizin göreceli bir yapıya sahiptir fakat birçok insanın denizin güzelliği hakkında olan yorumları birebir benzerdir. Denize gittiğimizi hayal bile ettiğimiz zaman hissettiğimiz ve ‘sağlıklı’ bir hava olarak adlandırdığımız yer sizce gerçekten sağlıklı mıdır?

Deniz Havası Almak Sağlıklı mı?
– Evet, deniz havası sağlıklıdır.

Nedeni ise ortamda bulunduğumuzda da hislerimizin yanlış yönlendirmiyor oluşuyla beraber hissettiğimiz ferahlığın sebep olduğu temiz havadır. Deniz, oksijenin en temiz olduğu bölgedir. Bu nedenle insanlar ister istemez bir rahatlık yaşar ve burun tıkanıklığı olanlarında bu durumu aştığı gözlemlenir.

Bunlara sebep olan şey ise Deniz bölgesinde oksijen en temiz halinde bulunur. Bu halde, oksijeni bol bol içimize çektiğimizde hissettiğimiz ferahlık ise, beyine giden oksijenin artmasından meydana gelir. Beyine giden oksijen arttıkça insan vücudu her açıdan rahatlar ve zenginlik kazanır. Hem psikolojik hem de sağlık açısından vücuda en iyi gelen yer Denizdir ve Deniz havası almak sağlıklıdır. Bu sebeple deniz kıyısında yaşamak sağlıklıdır.

Yazar : Emre DEMİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı