Diş Beyazlatma Yöntemleri

diş beyazlatma yöntemleri
  • Mesut YEŞİLYURT

Herkes inci gibi dişlere sahip olup bembeyaz bir parlaklığa sahip olmak ister. Düzenli diş fırçalamak yeterli gelmeyebiliyor. Bunun için ekstra yöntemlere başvurmak gerekiyor. Diş beyazlığı son zamanlarda en çok özen gösterilen konulardan birisi haline gelmiştir. Bir kişi sürekli dişlerini fırçaladığı halde istediği beyazlıktaki dişlere sahip olamayabilir. Gün içerisinde tüketilen çay ve kahve gibi içeceklerin dişlerinizin üzerinde bıraktığı tartarlar sebebiyle diş fırçalamak yetmiyor. En çokta sigara tüketen kişiler için dişlerin beyaz kalması ve sağlıklı dişlere sahip olması güçleşiyor. Tüketilen asitli içecekler de aynı şekilde dişlerinizin çürümesine ve diş tartarının artmasına sebep oluyor. Diş tartarı genel olarak halk ağzıyla diş taşı olarak adlandırılıyor. Tıp alanında diş hekimleri ise kalkülüs olarak adlandırır. Dişleriniz de oluşan bu taş dişin yapısını da gözle görülür şekilde bozmaktadır ve giderek diş eti rahatsızlıklarını meydana getirir. Tartara sebep olan etkenler ise diş üzerinde oluşan bakterilerin uzun zaman temizlenmediği takdir de dişler üzerinde kalıcı hale gelerek kötü bir görünüm oluşturmasıdır. Tartarlar bakteri yuvalarıdır. Diş, bakterilerden arındırılmadığı sürece giderek artacak ve dişleriniz doğallığını kaybederek sararmaya başlayacak ve dişte çürümeler meydana gelecektir. Dişlerinizin sadece güzel görünmesi için değil aynı zamanda sağlıklı dişlere de sahip olmalısınız. Dişlerinizde ki tartarın artması sonucu oluşan diş eti rahatsızlıkları ve çürümeler sonucunda kalp-damar rahatsızlıklarına ilerleyebileceğini unutmayın. Sararmış olan dişlerinizin rengini açmak için evde pratik olarak uygulanacak birden fazla yöntem bulunmaktadır.

1-Karbonat diş beyazlatma da oldukça güçlü bir etkendir. Bitkisel renk açma özelliğine sahip olan karbonat dişlerinizde oluşan lekeleri hafta da en fazla 2 kez uygulayarak yok etmenize faydalı olacaktır. Hafif ıslatmış olduğunuz diş fırçasını karbonata batırıp dişlerinizi fırçalıyor şekilde uygulayıp durulayabilirsiniz. Karbonat tek başına dişlerinize etki edebilir fakat tartar yoğunluklu ise karbonatın içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve tuz ekleyerek de kullanabilirsiniz. Bu yöntemle ilk önce dişlerinizde ki sarı lekeyi giderecek daha sonra kalıcı olarak beyazlamasına yardımcı olacaksınız. Dişlerinizdeki sarı lekeleri gidermek için en etkili rolü karbonat üstlenmişken denemek isteyeceğiniz bir diğer yöntem ise tarçın ve adaçayıdır. Tarçın ve adaçayı dişlerinizde oluşan bakterileri öldürerek ağzınızın derinlemesine temizlenmesini sağlayacaktır.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için yalnızca haricen yapacağınız bakımlar değil düzenli yeme-içme de oldukça etkilidir.

Yazar Emre DEMİR

Bir önceki yazımız olan Müziğin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI

  • malatya implant
    5 ay önce

    diş beyazlatma konusunda biraz daha teknik bilgiler sunmak daha iyi olacak aslında, genel manada evet bilgilendirici mesajlar mevcut. Beyazlatma işleminin bir doktor kontrolünde yapılması çok önemli.

    11