Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

  • Mesut YEŞİLYURT

Gebeliğin, normal şartlarda rahim içine yerleşmesi yerine, genellikle fallop tüplerinden birine yerleşerek, burada gelişmeye başlaması ile meydana gelen normal dışı gebelik olayıdır.

Dış Gebeliğin Nedenleri Nelerdir?

1) Dış gebeliğin mekanik nedenleri

Daha evvel geçirilen bir enfeksiyon veya cinsel yol ile geçmiş hastalıklar ve genellikle tüplerdeki enfeksiyon sonrası tüplerin iç yüzeyinin hasar görmesi sonucu oluşan gebeliklerde, dış gebelik ihtimali oluşmaktadır. Yumurtalık ve ya apandist gibi ameliyatların sonrasında meydana gelen karın içi yapışıklıklardan da kaynaklanabilir dış gebelik.

2) Dış gebeliğin işlevsel nedenleri

Ertesi gün hapları, doğum kontrol hapları ve yumurtlama iğneleri gibi tüplerin hareketlerini değiştiren hormon ilaçları dış gebelik riskini artırmaktadır.

3) Yumurtlama ve kısırlık ile ilgili bazı tedaviler

4) Gerekli özen gösterilmeyen ve başarısızlıkla sonuçlanan korunma yöntemi

5) Yaş faktörü

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Birçok şekilde dış gebelik anlaşılabilmektedir. En önemli belirtileri adet gecikmesi, lekelenme şeklinde düzensiz kanama ile karın ağrısının yaşanmasıdır. Öyle ki bazı durumlarda ise hiç belirti göstermektedir. Kişi regli zamanında gecikme yaşamayabilir ve ilerleyen dönemde tüplerinde hasar oluşmasından kaynaklanan kanama görülürse, karın içinde meydana gelen kanamayla kişide şiddetli karın ağrısı ortaya çıkabilir. Böyle bir tabloda hastanın basıncı düşerken bir taraftan da nabzında artış, baygınlık, halsizlik ve göz kararması gözlenir. Bunların ardında da şok meydana gelir. Dış gebeliğin tekrarlama durumu %10 kadardır.

Dış Gebelik Sonrasında Oluşan Bir Hamilelikte Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle progesteron maddesi bulunan doğum kontrol hapları ve buna benzer ertesi gün hapları kullanılmamalı ve ağır enfeksiyonlardan kaçınılmalıdır.

Dış Gebelikte Risk Nedir?

Eğer hastada dış gebelik çok geç anlaşılırsa ve dış gebeliğin oluştuğu yerde bir yırtılma meydana gelirse, karın içinde kanama meydana gelir. Hastaya zamanında müdahale edilmezse hastanın hayatını kaybetmesi söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Kum ve Böbrek Taşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI