Sağlık

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Diş ve diş eti sağlığı insanların çok dikkat etmesi gereken bir husustur. Her gün bir şeyler yemekte/içmekte olma durumu bu hususa gereken önemi vermek gerektiğini göstermektedir. Diş ve diş eti sağlığı için yapılması gereken şeyleri sıralayabilmek mümkün.

1- Günde En Az 2 Kez Diş Fırçalamak

Günümüzün her anında bir şeyler yiyip içilmekte. Peki o yediğiniz şeylerin asitlik/bazlık derecesinin ne denli ölçüde yüksek olduğunu biliyor musunuz? Sabah kahvaltı ettikten yaklaşık 10 dakika sonra dişlerimizi fırçalamak diş ve diş eti sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu 10 dakikanın sebebi ise içilen çayın ya da kahvenin diş ısısını yükseltmesinin ardından eski sıcaklığına kavuşma aralığıdır.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

2- Her An Ağzınızı Çalkalayın

Ağza alınan her gıda sonrası ağzın çalkalanması, ağızda şeker birikmesi sonucu diş çürümesini engeller.

3- Yemek Yerken Dikkat

Şekerli ya da asitli gıdalar ana yemeklerle birlikte tüketilmelidir. Bunun sebebi ise asidin etkisini küçük değerlere düşürebilmektir.

4- Meyve Yiyin

Ara öğün olarak yenilen elma, havuç gibi ısırılarak yenen meyveler diş üzerinde biriken artıkların temizlenmesine yardımcı olur.

5- Diş İpi Kullanın

Yemek sonrası diş etrafında veya dişler arasında biriken yemek artıkları diş etine ve dişe zarar vermektedir. Mümkünse haftada en az 2-3 kez diş ipi kullanımı önerilir.

6- Kalsiyum Alın!

Süt, peynir, yumurta gibi gıdaların kalsiyum oranı oldukça yüksek olduğu için dişleri güçlendirir ve aşınmasını engeller.

7- Kontrole Gidin

Ortalama olarak yılda 3 defa doktor kontrolüne gidilmesi önerilir.Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

8- Aşırılıktan Kaçının

Çok soğuk ya da çok sıcak gıdalardan uzak kalın. Sıcak/Soğuk gıdalar dişleri sızlatır ve diş etini yıpratır.

9- Sert Cismi Dişinizle Kırmayın

Ceviz, fındık gibi yemişlerin dişle kırılması sonucu diş etinde kanama görülmektedir. Bunun yanı sıra, dişlerin hasar görmesine sebep olmaktadır.

10- Dişinizde boşluk kalmasın İmplant Yaptırın

Diş boşluğu demek, diğer dişlerinizin kayma ihtimali olması demektir. Eğer diş kaybınız var ise, günümüzün en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan implant’ı kullanabilirsiniz. İmplant tedavisi ile diş kaybı ortadan kaybolur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı