Güzellik & Bakım

Diyet Yaparken Yapılan Yanlışlar

En çok uygulanan aç kalarak zayıflama yöntemi çok yanlış bir yöntemdir. Uzun süreler boyunca aç kalınması sonucunda metabolizma enerji harcamasını çok çok azaltır, yağ depolamaya başlar. Bu süreçte yenilen en az gıda da direkt yağ olarak depolanmaya başlar. Günlük öğün sayılarını düşürerek kilo vermeye çalışmak da diyet konusunda bilinen yanlışlardan biridir. Günlük öğünleri azaltmak da metabolizmayı azaltıcı unsurlar arasındadır. Ekmek değişikliği ile kilo verileceğine inanmak da yanıltıcı bir düşüncedir. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketimi daha sağlıklı olsa da kalorisi olan bir gıdadır. Çoğu ekmeğin kalorisi beyaz ekmekle de aynıdır. Bu konuda yararlı olan esmer ekmek, beyaz ekmeğe kıyasla posa içeriğinden dolayı tok tutucu özelliktedir. Protein içerikli yemekler ile karbonhidrat içerikli gıdalar bir arada yenmemesi düşüncesi de uygulanan yanlışlardan biridir. Tüketilecek besinlerin içeriklerine diyet yaparken dikkat etmek gerekir.

Diyet Yaparken Yapılan Yanlışlar

Ekmeğin Kilo Aldırması

Pek çok hazır gıda içerisinde protein ve karbonhidrat bir arada bulunur, ayrıştırılamaz. Ekmeğin kilo aldırması ile doyma hissi için karbonhidrat ağırlıklı besinlerin tüketiminin arttırılması yanlış bir düşüncedir. Ekmek yemeyerek kilo vereceğine inanan kişilerin pilav, makarna, tahıl ürünleri tüketimini arttırmaları olumsuz sonuçlar doğurur. Tek gıda tüketimi ile kilo verme düşüncesi de yanlış bir bilgidir. Besin çeşitliliğini arttırmadan tek bir gıda ile belli aralıklar ile beslenmek yanlıştır. Bunun sonucunda vücutta mineral ve vitamin gibi eksiklikler meydana gelebilir. Bu rejim şekli sağlık sorunlarına yol açar.

Diyet konusunda light ürünlerin tüketimi kilo verdirir düşüncesi de yanlış bir bilgidir. Light ürünler, normal ürünlere göre daha kalorisi az ürünlerdir; fakat kalorisi olan ve dikkatli tüketilmesi gereken ürünlerdir. Light ürünlerin bazılarında şeker yerine tatlandırıcı kullanılmış olsa da un veya yağ oranı daha fazla olabilir. Meyvenin yemekten sonra yenilmesi gerektiği de yanlış bir yargıdır. Öncelikle meyvenin tüketilecek miktarı önemlidir. Özellikle meyve ara öğünlerde tüketildiğinde daha faydalı ve tok tutucu özelliğe sahiptir. Protein ağırlıklı yemek yemek kısa süreçte kilo verdirse de sonrasında verilen kilolar geri alınır. Protein fazlalığı nedeniyle vücut protein sindirimine ağırlık verir ve zayıflama gözlemlenebilir. Fakat fazla protein tüketimiyle, vücutta yağ oranında artış olur.

Proteinin sindirilip vücuttan atılma sürecinde de kemikten kalsiyum çekmesi kemik erimesine neden olacağından önerilmez. Diyet aşamasında istenilen kadar zeytinyağlı yemek tüketmek de yanlış bir bilgidir. Zeytinyağlı yemekler sağlıklı olsa da kalorisi vardır. Zeytinyağı tüketimi fazla kaçırılmadan sağlıklı yaşam düşüncesi içinde yer alması gereken unsurdur. Suyun vücutta ödem yapmasını savunmak da çok yanlıştır. Her bireyin günde en az 3 litre su tüketmesi gerekir. Özellikle diyet yapan ve bunu spor ile destekleyen kişilerin 3 litreye yakın su tüketimi önemlidir. Vücuda yeterli su girmediği zaman vücut kendini korumak adına vücuda giren suyu depolamaya başlar. Bu da vücutta ödem oluşumuna neden olur.

Diyet Yaparken Yapılan Yanlışlar

Maydanoz Suyunun Zayıflatması

Maydanoz suyunun zayıflatma düşüncesi çok yanlış bir düşüncedir. Maydanoz yararları ile bilinen bir yeşilliktir ve idrar söktürücü etkisi vardır. Bu nedenle diyet aşamasında kullanıldığında idrar kaybına sebep olur ve vücudun hafiflemesinde etkisi vardır. Bunun dışında vücutta yağ dokusunun azalmasında veya kilo kaybında herhangi bir etkisi yoktur. Sigara içen birinin sigarayı bırakması sonucunda kilo alacağını düşünmesi de yanlış bir düşüncedir. Sigara içen kişilerde metabolizma biraz daha hızlı çalışabilir ve bunun sonucunda yeme isteğinde azalma meydana gelebilir. Sigara bırakan kişilerde sigara içmek yerine atıştırmalık kalorisi fazla ürünlerin tüketimi arttığından kiloda artış gözlemlenebilir. Bu durum tamamen kişinin iradesi ile ilgilidir. Zayıfla ilaçlarının diyet yaparken kullanımı da kilo kaybını hızlandırmaz. Bu düşünce tamamen yanlıştır ve kişiden kişiye değişen bir yargıdır. Bu konuda kişinin diyetisyen ile beraber program yaparken ilaç önerisi alması gerekir.

Yazar Ezgi ŞEKER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı