Meslekler

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Popüler denebilecek bir meslek dalı olan diyetisyenlik, birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle beslenme konusunda destek almak isteyenler, sağlıklı sonuçlar için başvuru yapmaktadır. Bu noktada ne tür işlemler yapıldığından bahsetmek diyetisyen maaşı öncesinde faydalı olacaktır.

Diyetisyenler Ne Yapar?

Yanıltıcı bir algı olarak diyetisyenlerin görevi sadece kilo kaybı sağlamak değildir. Birçok kişi fazla kilolarından şikayetçi olduğu için bu meslektekilere başvurmaktadır, ancak görevleri bununla sınırlı değildir.

  • Kişiye özel beslenme programı hazırlamak,
  • Kişiye özel bir tedavi planı oluşturmak
  • Fazla kiloları uzun vadede yok etmek ve ideal kiloya ulaşılmasını sağlamak
  • Vücut analizleri yapmak, bu şekilde genetik özelliklere göre işlem yapmak
  • Test ve tetkikler açısından gereken yönlendirmeyi yapmak
  • Sağlıklı beslenerek hayatını geçirmek isteyenler için uygun önerilerde bulunmak
  • Beslenmede yapılan hatalar hakkında hastaya gerekli bilgileri vermek
  • Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi özel beslenme gerektiren hastalıklara yönelik doğru liste oluşturmak. Hastayı gereken biçimde yönlendirmek genel görevleri olarak sıralanabilir.

Diyetisyen Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Meslek için seçim aşamasında olan kişiler diyetisyen maaşı veya ilgi nedeniyle bu alana yönelebilmektedir. Diyetisyen olmak için lisans eğitimi almak gerekir. Beslenme ve diyatetik bölümünü belirlenen ortalama ile bitiren kişiler danışmanlık eğitimi verebilmektedir. İsteyen kişiler, bu alanda akademik eğitimlerine devam da ederek öğretmenlik de yapabilir. Eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler birinci kademeden uzman diyetisyen olarak kamu ve özel sektörde yer alabilmektedir.

Devamlı gelişen bir alan olması nedeniyle diyetisyenlerin kendilerini yeniliklere adapte edebilmesi son derece önemlidir. Elde edilen bilgilere yenilerini ekleyerek güncel faydalar sunulmalıdır.

Diyetisyen Maaşları Neye Göre Değişiyor?

Birçok meslek dalında olduğu gibi diyetisyen maaşları da değişkenlik göstermektedir. Bu değişiklik, özel- kamu kurumlarına göre olabileceği gibi meslekteki tecrübeye göre de olabilir. 2019 yılı için fikir vermesi bakımından diyetisyen maaşı ne kadar sorusuna şöyle cevap verilebilir:

25 yıl ve üzerindeki kişilerde net maaş 4.618 lira

24 yıl için 4.616 lira ve birer sene geriye doğru şöyledir: 23 yıl 4.614 TL, 4.613 TL, 4.611 TL, 4.603 TL, 4.596 TL, 4.589 TL’dir. 17 senelik tecrübesi olanlar4.508 TL alır. Yine birer sene geriye doğru 4.501 TL, 4.494 TL,4.360 TL, 4.354 TL şeklindedir.

5 yıl ve daha az tecrübesi olan kişilerin maaşları şu şekildedir: 5 sene 4.103 TL, 4 sene, 4.099 TL, 3 sene 4.094 TL almaktadır. 2 senelik tecrübesi olanlar 4.072 TL alır. Yeni başlayanlar bir yılı doldurmayanlar 4.049 TL alır. 1 senelik tecrübesi olanlarsa 4.054 TL almaktadır.

Verilen rakamlar, 2009 yılı ilk yarısı için geçerlidir. Ayrıca bekar ve çocuğu olmayan kişilere göre değerlendirilmiştir. Ekstra durumlar dahil edilmemiştir. 2008 yılı Ekim 14’ten sonra işe başladığı varsayılmaktadır.

Özel Hastanelerde Diyetisyen Maaşı

Devlet kurumlarının aksine diyetisyen maaşı ne kadar sorusuna özel hastaneler için farklı rakamlar gösterilebilir. Özel hastanelerde belirlenen fiyatlandırma politikası değişebilir. Ancak genel bir mantık yürütülürse, deneyime göre fiyatlar artacaktır. Ne kadar fazla deneyim varsa alınan maaş çoğalır. Ayrıca diyetisyen donanımları, hastaneye ek ne tür getirileri olduğu da önem kazanır. Örneğin yabancılara hitap eden bir özel hastanede verilen maaş daha fazla olabilir. Alınan sertifikalar etkili olacaktır.

Diyetisyen Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kilo vermek veya bir hastalıkta tedavi sürecine başlamak için doğru diyetisyeni seçmek önemlidir. Öncelikle bu alanda uzmanlığı gösteren bir belge araştırılabilir. İnternet ortamında genel bir araştırma yaparak daha sağlıklı sonuçlar almak mümkündür. Diyetle ilgili herkesin bir yorumu olduğunu ancak belgesi olmadığını unutmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı