Tanıtımlar

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Ortopedi alanı diz, omuz, kalça gibi eklem yerlerinde doku tahribatları, kemik erimesi gibi birçok alanda hizmet vermekte olup son yılların başarılı sonuçlarından dolayı en çok uygulanan diz artroskopisi, ortopedik hastalıklara farklı bir bakış açısı getirdi.

Ortopedi sorunlarının cerrahi çözümlerine ilişkin elde edilen sonuçlar operasyonun kolaylığı, iyileşme süresinde hız, operasyon sonrası duyulan ağrı hissinin azalması gibi avantajlar sağlarken donuk omuz gibi bazı hastalıklarda öncelikli tedavi olarak uygulanmıyor. Hastalığın doğru tanısı ve tedavi şeklinin doğru analizi iyileşen hastaların memnuniyet ölçülerini arttırıyor.

Diz Artroskopisi Nedir? 

Diz artroskopisi uygulamasının çıkış amacı tanı koymak üzerine olmasına karşın sağlık teknolojisinin hızla gelişme durumu neticesinde günümüzde kapalı diz ameliyatı olarak tedavi yöntemleri içerisinde yer almasını sağladı. Menüsküs ve çapraz bağ yırtıkları, diz enfeksiyonları ve ödem, kıkırdak doku bozulmaları gibi durumlar için dize atılan 1mm lik kesilerden girilerek ameliyat süreci yönetilir.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz ve omuz hastalıklarının tedavisi için artroskopi yöntemi kullanılabilir. Diz uygulamalarında hastanın şikâyetleri ve fiziki muayene sonrasında elde edilen veriler, radyoloji teknikleri ile desteklenerek artroskopi aşamasına geçilebileceği gibi tanı amaçlı olarakta yapılma ihtiyacı oluşabilir. Hasta şikâyetleri doğrultusunda uzman hekim hangi aşamada artroskopiye ihtiyaç duyulacağını belirler.

Diz Artroskopisi Faydaları 

Diz artroskopisi işleminde hasta yararına birçok fayda bulunur. Açılan kesilerin çok küçük çapta olması estetik açıdan sorun yaratmaz. İşlem sonrası hastalar bir süre destekle yürüse de hemen ayağa kalkabilirler. İyileşme süresi açık diz ameliyatlarına göre çok daha kısadır. Ağrı durumu ameliyat sonra az seviyede olup araç kullanma gibi ekstra durumlara dahi ilk haftalarda ulaşılabilecek iyileşme konforu bulunur.

Omuz Yırtığı Neden Olur? 

Omuz yırtığı ani gelişebilen bir durum olduğu gibi bazı mesleki durum, spor ve postür bozuklar hastalığın gelişimine sebep olabilir. Kadınlarda daha sık görüldüğü raporlanmakla beraber yaş, ağır kaldırmak, kolları omuz hizasının üzerinde kullanmak tetikleyici olabilir.

Tenis ve voleybol sporcularında görülmesi muhtemeldir. Travma, çarpma ve darbe almak da omuz yırtığı sorununa neden olabilir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir? 

Omuz yırtığının en önemli belirtisi ağrıdır. Günlük yaşamı etkileyen bir ağrı ve kollarda güç kaybı hastalık tanısı koymak için önemli verilerdir. Omuz yırtığı olan kişiler omuzu hareket ettirmeme eğilimi gösterirler. Özellikle gece ağrıları, omuzun üzerine yatamama durumu ve elde hafif şeylerin taşınmasında dahi zorlanma gibi güçsüzlük belirtileri omuz kas yırtılmasına dikkat çeker.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir? 

Omuz diğer eklem yerlerine nazaran daha geniş hareket alanına sahiptir. Rotator manşet kasları omuz eklem çevresini sarar. Bu kaslarda meydana gelen tahribat ve yırtık, omuz yırtığı olarak bilinir. Teşhisi için hasta belirtilerini doğru analizi, uzman hekim fiziki muayenesi ve radyoloji tetkikleri ile teşhisi yapılır.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur? 

Eklem ve kasların ortopedik hastalıklarına tanı koyma sürecinde hastanın bulguları doğru şekilde anlatması ve uzmanın yapacağı fiziki muayene oldukça önemlidir. Tanı aşamasında tomografi, MR, ultrason gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılabilir, radyoloji uzmanının raporlaması değerlendirilebilir. Donuk omuz durumunda benzer tanı süreci yürütülür. Hastalıkların benzer belirtilerinin ayrıştırılması ve tanının kesinlik kazanmasında radyolojik bulgular değer taşır.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir? 

Donuk omuz oluşumunun ana nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte omuz eklem kapsülünde oluşan sertleşme, kalınlaşma, daralma ve iltihaplanma durumunda meydana gelir. İltihaplı romatizmalar, kas tendon yırtılmaları, çarpma ya da düşme, omuz ekleminin hareketsiz kalması ve stres hastalığı oluşturan nedenler arasında yer alır.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi süresi donuk omuz sendromu için öncelikli olarak anti inflamatuar ilaç kullanımı ve rehabilitasyon sürecidir. Seviyesine göre uzman kontrolünde yapılacak fizik tedavi ve gerekli görülürse eklem içi kortizon enjektesi ile ağrı yönetimi sağlanabilir. Cerrahi işlem donuk omuz için uygun olmamakla birlikte ileri seviyelerde uzman hekim cerrahi bir müdahalede bulunma kararı alabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı