Doğal Yağlar ile Cilt Bakımı

  • Mesut YEŞİLYURT

Cilt bakımı konusunda illa kozmetik markalarının üretmiş olduğu ürünler ile işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ve cildinizi iyi bir duruma getirmek gibi bir zorunluluğuz bulunmamaktadır. Dilerseniz doğal yağlar ile de hoş bir şekilde cilt bakımınızı tamamlama imkanını elde edebilirsiniz. Özellikle bu konuda uzman olan kişilerin söylemlerini dikkate alırsanız elde edeceğiniz sonucun çok daha iyi olacağından emin olabilirsiniz.

Doğal yağlar ile cilt bakımı yaparken kullanmış olduğunuz ürünlerin muhakkak hakiki olması gerekmektedir. Bu konuda da piyasada kandırma üzerine kurulmuş olan birçok farklı yağ üreticisi bulunmaktadır. Yağlarınızı satın alırken çok dikkatli olmalısınız.

Kuru Ciltleri Hassaslıktan Kurtarın

Doğal yağlar ile cilt bakımı sırasında özellikle kuru ciltler tam manası ile kendine gelecektir. Kuru ciltlere uygulanan kozmetik ürünlerin içerisinde genellikle alkol olduğu için cilt daha da kuru bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle doğaldan yana seçimler yapmak size daha da iyi gelecektir.

Kuru ciltlere yağlarınızı uygularken hem burun kenarlarınızı hem de alın ve boyun bölgesini ihmal etmemelisiniz En sık kuru görüntülerin meydana geldiği noktaların başında bu alanlar gelmektedir. Özellikle boynunuzu doğal yağlar ile ovarsanız sarkmaları ve kırışıklıkları da engelleyebilirsiniz. Badem yağı bu konuda en garantili şekilde kullanıma alabileceğiniz ürünlerin başında gelmektedir.

Sivilcelere Karşı Yağlar ile Savaşın

Doğal yağlar ile cilt bakımı yaparken bir diğer yandan da sivilceleriniz ile savaşabilirsiniz. Yağlar hem nemlendirme özelliğine hem de cildi fazla yağdan ve kirden temizleme özelliğine sahiptir.

Örneğin papatya yağı ile göz makyajınızdan tutun ciltte bulunan fondöteninize kadar her bir ürünün temizli aşamasını tamamlayabilirsiniz. Tabi ki bu yağın gözünüze kaçmamasına özen göstermelisiniz. Peki, sivilceler ile savaşmak için ne yapılmalıdır?

  • Nane yapı sivilceleri kurutucu etkisi ile ön plana çıkmaktadır. Nane yağını sadece sivilcenin üzerine uygulamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde diğer bölgelerde kuruluk meydana getirebilir.
  • Çay ağacı yapı da sivilceleri yok etmenin en önemli adımlarından bir tanesidir. Yine aynı şekilde çay ağacı yağını da sadece sivilceli olan bölgeye uygulamanız gerekmektedir.

Bu iki yağ ile uzun zamandır mücadele ettiğiniz sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI