Bilgi

Doğum İzni Kaç Gün (Memur ve İşçi) 2019?

Doğum izni sık sık değişme göstermektedir. Buna göre doğum izni kaç gün bunu öğrenmek gerekir. Bu sebeple doğum izni hakkında bir çok aslı bilinmeyen haberler bulunmaktadır. Bugün sizlere derlediğimiz doğum izni ile ilgili haber hakkında bugün sizlere bilgi vermek istedik. Doğum izni ise doğum kontrollerini yapan doktor olmamak kaydı ile devlet veya özel hastanelerden alınan hamilelik raporu ile doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 112 gün memurlar izin kullanma hakkına sahiptir.

Eğer doğum dan kaynaklanan farklılıklar sebebi ile yani, ikiz, üçüz ve dördüz gebeliklerde doğumdan sonra 8 hafta yerine 10 hafta izin kullanma hakkı doğmaktadır.

Kadın hastalıkları yani doğum ile ilgilenen doktorların vereceği rapora göre memurlar doğumdan önce ki 3 haftaya kadar çalışma hakları mevcuttur. Bu çalışma ile kullanacakları toplam kalan 5 haftalık çalışma süresi doğum sonrası iznine eklenmektedir. Erken doğum da da aynı şeyler geçerlidir.

Eğer ücretsiz doğum iznine ayrılmak istenirse, kamu da çalışan personel 2 yıl ücretsiz doğum iznine ayrılma hakkına sahiptir. Memurluk hakkı dondurulmuş olur. 2 yıl dolması durumunda işine devam etmesi gerekmektedir.

İşçi Doğum İzni Kaç Gün? 

İsteği ya da gereği halinde kadın işçiye, 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SGK Doğum İzni verilir. Bu SGK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

SGK’lı gebeye hamilelik süresi boyunca kontrolleri için ücretli SGK Doğum İzni verilir.

Türkiye 16 hafta ücretli izin vermektedir. İşçilere 6 ay ücretsiz devlet memurlarına 24 ay ücretsiz izin vermektedir.

Erkek Doğum İzni Kaç Gün?

Bir çok baba adayının özellikle merak ettiği bu konu çok önemlidir.4857 Sayılı İşçi Kanunu’nda yapılan düzenleme ile işçiye ve memura, eşinin doğum yapması halinde, beş gün ücretli izin hakkı getirildi.

Belirtilen bu hesaplamalar son adet tarihine ve ya en erken dönemde çekilmiş ultrasondaki bebeğin büyüklüğüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

Güncelleme : 15 Ocak 2019

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı