Sgk

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devletimiz her anneye doğum yaptıktan sonra, yardım amacı ile çocuk parası vermektedir. Bu doğum parasını alabilmek için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Ama bu parayı almak için ilk önce doğum yapmış olmanız gerekiyor. Doğumdan sonra sekreterlik tarafından size doğum yaptığınıza dair ve de kimlik işlemleri için bir belge verilecektir. İkisi de aynı evraktır. Bu evraklar arasından birini il nüfus müdürlüğüne diğerini de doğum yaptıktan sonra doğum parası için vermeniz gerekiyor.

Doğum Parası Evrakları Nelerdir?

  • Doğum Belgesi,
  • Anne kimliği,
  • Dilekçe

Bu evraklar ile birlikte size en yakın olan Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına ya da size en yakın olan Sosyal Güvenlik kurumuna başvurmanız dahilinde bu parayı alabileceksiniz. Eğer çocuk parası daha önce almanız ise yapmanız gereken yukarı da ki evrakları toplamanız ve bu evraklar ile başvuru yapmanız olacaktır.

Eğer çocuk parası evrakları hakkında bilginiz yok ise yukarı da ki evrakları toplamanız dahilinde başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu para başvuru yaptıktan kısa süre sonra ptt hesabına yatmaktadır. Ptt üzerinden rahatlıkla çekebilir ve gerekli durumlar da gerekli şekilde harcayabilirsiniz.

Çocuk parası nereden alınır detaylı bilgi edinmek istiyorsanız TIKLAYIN 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı