Sağlık

Doğuma Kaç Gün Kaldı? (Kaç Gün Kaldı Hesapla)

Baş dönmesi, sabah bulantıları, koku hassasiyeti gibi belirtiler ile başlayan hamileliğin normal seyrinde doğum 40. haftada gerçekleşmektedir. Bu süre ve görülen belirtiler kişiden kişiye değişmektedir. Her ihtimalin değerlendirildiği bu süreçte doğumun üçüncü trimesterde ve 38– 42. haftalar arasında gerçekleşeceği kesindir. Uzmanlar bebeğin gelişim sürecinin döllenmeden 2 hafta sonra başladığı görüşündedir. Sonuç olarak 40 haftalık gebelikte, bebek gelişimi 38. haftadadır.

Doğuma Kaç Gün Kaldı? (Kaç Gün Kaldı Hesapla)

[Hesaplama form=”GebelikHesaplama” renk=”Pembe”]

Trimester

9 ay sürecek olan gebelik toplamda 3 trimesterden oluşmaktadır.

İlk üç ayda (1. Trimester) gebelik belirtileri kendini göstermektedir. Çoğu anne adayı müjdeli haberi bu evrede almaktadır. Vücut kendisini bu sürece alıştırmaya çalışmaktadır.

4, 5 ve 6. aylar (2. Trimester) anne adayının nispeten problemsiz geçirdiği süreçtir. Artık cinsiyeti bilinen bebek hızla gelişim göstermektedir.

7, 8 ve 9’uncu aylarda (3. Trimester) doğum yaklaşmıştır ve duygu durum karışıklığı başlamıştır. Bebek her an dünyaya gelmeye hazırdır. Hekim kontrolleri sıklaşmaktadır.

Anne adayları ortalama 9-12 kilogram almaktadır. Alınabilir sağlıklı kilo 11-14 kilogram arasındadır. Alınan kiloların yarısı plasenta hacmi, bebeğin gelişimi ve rahmin genişlemesine aittir.

31’inci haftadan itibaren anne adaylarının ayaklarında şişme görülmektedir. Bunun sebebi bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan bedensel faaliyetlerdir. Normalde üretilen vücut sıvılarından fazla üretim gerçekleşmektedir. Dolayısı ile dokulara rahatlıkla sızabilen sıvılar ayak bölgesine itilmektedir. Doğuma 9 hafta (63 gün) vardır.

Doğuma Kaç Gün Kaldı? (Kaç Gün Kaldı Hesapla)

8.Ay Belirtileri

32’inci haftanın ardından doğumun belirtileri artmaktadır. Bacak krampları, hazımsızlık, sırt ağrısı, karın çatlakları ve kaşıntısı, üst solunum yolu tıkanıklıkları, kabızlık seviyesinde artış, uyumada zorluk, kaygı, korku, endişe, nefes almada zorlanma, kasılmalarda ve vajinal akıntıda artış belirtilerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Doğuma 8 hafta (56 gün) vardır.

33’üncü haftada bebek yaklaşık 2 kilogram ağırlığında olmaktadır. Ciğerleri tam olarak gelişen bebek amniyotik sıvıya yer bırakmadığından bazı problemler oluşmaktadır. Düzenli doktor kontrolünde amniyotik sıvının azalması ya da artması kolaylıkla kontrol altına alınmaktadır. Ayrıca plasentanın hafif erken ayrılması durumu ile karşılaşılabilir. Bu durum tehlikeli değildir ancak ayrılma ciddi ise bebeği oksijen ve besinden mahrum etmektedir. Karın ağrısı ile kanama yaşanması durumunda derhal hekime başvurulmalıdır. Bu haftada sıvı gelmesi haricinde, kasık ve vajina ağrısı artmaktadır. Doğuma 7 hafta (49 gün) vardır.

34’üncü haftanın ardından mide yanması ve bağırsak sorunları genelde hafiflemektedir. Nefes almada zorlanma durumu devam etmektedir. Kokusuz, sulu, beyaz vajinal akıntı sarımtırak, ağır kokulu ve koyu kıvamda ise enfeksiyon ihtimali yüksektir. Karın ağrısı, kramp, ateş yükselmesi, sersemlik gibi durumlarda muhakkak hekime gidilmelidir. Düzensiz, kısa süreli ancak tüm rahime yayılan yalancı sancıların başlama zamandır. Doğuma 6 hafta (42 gün) vardır.

35’inci hafta bebek hareketleri azalmış gözükmektedir. Ancak bu sıvının bebeğin hareketlerini kısıtlamasından ileri gelmektedir. Anne adayının toplam kilo artışı 10.8 – 13 kilogram arasında olmalıdır. Kanama Önde Gelen Plasenta (Plasenta Previa) ile karşılaşmamak için herhangi bir kanama durumunda hekime başvurulmalıdır. İdrara çıkma normal olarak artacaktır. Vajina ağrısı bıçak saplanması hissi veriyorsa genelde rahim ağzının açıldığını göstermektedir. Kasılmalar başlamıştır. Hemoroid sorunu, el ayakta karıncalanma ve bacakta varis oluşumu normaldir. Doğuma 5 hafta (35 gün) vardır.

9.Ay Belirtileri

36’ıncı haftada doğuma 4-5 hafta vardır. Bu nedenle doğum çantasının hazır edilmesinde fayda vardır. Anne adayının aldığı toplam kilo 11,25-13,5 kilogram arasındadır. Hamilelikte alınması gereken ideal kilo hesabı için vücut kitle indeksinden faydalanmaktadır. Doğuma 4 hafta (28 gün) vardır.

37’inci haftadan itibaren her an doğum gerçekleşebilirdir. Alınan kilo 11,3-15,9 kilogram arasında değişmektedir. Meme başında sızı, bacak krampları ve varis, göbek deliğinin dışarı doğru çıkması, diş eti hassasiyeti, bebeğin doğum pozisyonuna yerleşmesi ile idrarın sıklaşması ve nefes almada rahatlama görülen belirtilerdir. Doğuma 3 hafta (21 gün) vardır.

38’inci hafta genelde süt sızmaya başlamaktadır. Yüz, boyun ve göğüste çatlaklar oluşmaktadır. Vücut kendini doğuma hazırladığından ağrı, karıncalanma baş gösterebilir. En büyük değişim ruh halinde gözükmektedir. Doğuma 2 hafta (14 gün) vardır.

39’uncu haftanın ardından kilo alımı azalmakta veya tamamen durmaktadır. Ayrıca doğum belirtileri görülebilmektedir. Bu belirtiler Rahim ağzının incelmesi, yumuşaması ve açılması hekim tarafından takip edilmektedir. Gerçek kasılmalardan önce de başlayabilir. Amniyotik kesenin sızıntısı ardından patlaması gerçekleşmektedir. Genelde doğum sırasında gerçekleşmektedir. Doğuma 1 hafta (7 gün) vardır.

Doğuma Kaç Gün Kaldı? (Kaç Gün Kaldı Hesapla)

Doğum Sürecinin Başlaması

Yalancı doğum sancısı bir yere yatıldığında veya su içildiğinde azalmaktadır. Karın ve bel bölgesindeki kasılmalar pozisyon değişimi ile geçmediğinde ve belirli bir düzende ilerlediğinde gerçek sancı başlamış demektir. 1-5 kuralını uygulamakta fayda vardır. Kasılmalar 1 dakikadan çok, 5 dakikadan az sürdüğünde bir saattir düzenli kasılma var demektir. İshal de doğum sürecine işaret olabilir. İshal anında idrarın da kahverengi ve kanlı olması muhtemeldir. Bunun sebebi rahim boynundaki mukusun kalkmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı