EğitimSağlık

Doping Nedir ? Doping Nasıl Yapılır ?

Doping hemen herkesin bildiği üzere genellikle sporcuların yarışlar da güç ve performans sağlamaları için kullanmış oldukları bir ilaç yöntemidir. Doping yöntemini ülkemiz de hemen herkes bilir herkes derken yalnızca spor yapan kişiler değil normal hayatta spor ile alakası olmayanlar da bilirler. Bu yöntemi sporcuların dışın da başka çeşitli birçok iş esnasın da ilaç takviyesi şeklin de alanlar da mevcut olmaktadır. Doping yöntemi kanda olan oksijen miktarının artışını sağlamaktır. Böylece yapay bir performans sağlamış olursunuz. Kanda artışı sağlanmış olan oksijenin bu adına da kan dopingi denir. Kan dopingi şekli normal dopinglerden iki farklı şekil de yapılır. Birinci seçenekte kan nakli ile doping sağlanır. İkinci seçenekte ise kişinin toplardamarın da ki kan transferi şeklin de yapılır.

Açıklamasını yapmış olduğunuz iki seçenekte de kanda bulunan hemoglobin seviyesinin artışı sağlanır. Hemoglobinin artışı demek kanda ki oksijenin artışı ile aynı orantıdadır. Böylelikle de spor yapan kişinin performansı da son derece fazla bir biçim de artış göstermektedir. Dayanıklılık seviyesi de en üst seviyeye çıkmış olacaktır. Doping kullanımı zamanımız da çok fazla artış göstermiş olsa da aslın da doping yüklemeleri yani performans artırıcılar eski yunan uygarlıklarına kadar devam etmektedir. Yunan uygarlığında ki kişiler de performans artırmak için o dönemler de mantar gibi ya da ginseng gibi maddeler kullanmışlardır. Kimi sporcular doping türü şeyleri kullanmayı sporun ahlakına aykırı bulur ve bu maddeleri hiçbir şekil de kullanmazken bazıları da bu maddeleri kullanmakta hiçbir sakınca bulmaz.

Son zamanlar da doping kullanımları kanda ki bazı maddelerin değiştirilmesi ve bazı ilaç yöntemleri ile olmaktadır. Uygulanmakta olan bu teknikler sayesin de spor yapan kişi hem çok hızlı olur hem de daha az yorgunluk hisseder. Hemen her spor dalın da doping kullanımı yasak olmaktadır. Fakat bu doping kullanımlarının çok fazla çeşitli olması ve profesyonel kişiler tarafından yapılması ile doping kullanılıp kullanılmadığı tespit edilememektedir. Bazı sporculara doğal ya da başka yöntemler ile de doping verilebiliyor ve bunun ayırt edilmesi nerede ise imkansız da diyebiliriz. Mesela atletin hormon seviyesinin yüksek çıkması kendi vücut yapısından da kaynaklı olabilir bu bakımdan tespit edilmesi son derece zor olmaktadır.

dopingKaslar Nasıl Çalışır ?

Doping ile kişinin kasları nasıl çalışır sorusuna cevap verecek olur isek doping şeker formun da vücuda verilir ve bu şekil de egzersiz yaparken ya da farklı bir spor yaparken vücutta ki temel besin kaynağı olmuş olur. Sporcu bu şekil de nerede ise hiçbir yorgunluk hissetmez. Dopinge kısaca enerjinin açığa çıktığı metobolik proses daha sonrasında da mekanik enerjiye dönüşmüş olan bir madde de diyebiliriz. Vücudunuzda ki hücreler de yeteri kadar oksijen var ise takviye edilmiş olan bu doping ile kendinizi daha dinç ve daha az yorgun hissedersiniz. Eğer vücudunuz da normal bir seviye de oksijen yok ise de verilen doping ile orantılanır ve kas kasılmaların en az seviyeye indirilmiş olur.

Sonuç olarak diyebiliriz ki zamanımız da spor yapan kişilerin performanslarını çoğaltabilmeleri için yapay birçok yol bulunmaktadır. Hele de dayanıklılığa bağlı olan bazı sporlar da bu yöntemler kullanılarak performans son derece artış sağlar ve yorulmalar en aza indirgenir. Performans arttırmak ise atletler için çok fazla önem sağlamaktadır. Çok fazla çeşidi bulunan bu ilaçlar kişinin kas gücünden tutalım birçok şeyde performansının artmasını sağlar. Dayanıklılığın da artış gösteren bu sporcular son derece iyi performanslar sağlama imkânı da bulurlar. Diyebiliriz ki atletizmin hemen her dalın da doping yöntemi kullanılmaktadır. Bazı doping yöntemleri yakalandığı zaman kamuoyuna da yansır ama bazıları da yansıma göstermez. Eğer doping kullanımı yakalanırsa bu sporcular müsabakalardan uzaklaştırılırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı