BüyüteçNet

Dover Boğazı Nerededir?

Dover Boğazı Nerededir?
  • Eğitim
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 3,67. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
    Loading...

Manş Denizi’nde bulunan ve Fransa ile İlgiltere arasında yer alan Dover boğazı bulunmaktadır. Bu boğaz iki ülkeyi Deniz ile beraber komşu kılmıştır. İngiltere tarafında Dover şehri ile Fransa tarafında Calais şehri bulunmaktadır. Bu sebeple bu boğaz iki ülke tarafından kabul görmekte ve her iki ülke de boğaza sahip çıkmaktadır.

İngiltere bu boğazın ismine Dover boğazı, Fransa da Calais boğazı ismini vermiş ve bu isimle anmaktadırlar. Dover boğazı manş Denizi ile Kuzey Denizi’ni birleştirmektedir. Uzunluğu 185 km ve genişliği ise 65 km dir. Haritada küçük gözükse dahi en dar yeri 31 km ve en dar yerin derinliği ise de 72 metre olarak bilinmektedir.

Dover boğazı, Doğu Avrupayı, Batı Avrupa kıyıları ile ve Afrika ile birleştiren önemli bir geçittir. Bu bakımdan Marmara denizi kadar önemli bir boğaz olup, Dünyanın en önemli boğazlarından biri olup deniz ticareti bakımından oldukça hareketli bir boğazdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ