BüyüteçNet

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Yoğun bir araştırma yaparak iyi bir doktora saç ekiminizi yaptırdınız. Sırada en merak ettiğiniz şey doğal olarak ekilen saçlar ne zaman çıkar olacaktır. Birçok kişiyi yeni imajı için sabırsızlanır ve bir anca önce sonuca ulaşmak ister ama bir miktar sabretmesi lazımdır. Bu sürede ekilen saçları da koruması da çok çok önemlidir. Aksi takdirde hüsran yaşayabilir. Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman çıkar diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyup merakınızı giderin. Ayrıca vereceğimiz bilgilerle de süreci en doğru şekilde tamamlayın. İlk önce iyileşme süreci sonra da saçların şok dökülmesi ve saçların uzama devresi şeklinde olacaktır.

Saç Ekiminden Sonra Saçların Çıkma Süreci

1.Saç Ekiminin Yapılması ve İyileşmesi(15 gün)

Sorunsuz bir şekilde ekiminiz yaptırdınız peki ne olacak diye merak ediyorsanız süreci özetleyelim. İlk önce bu ekim yapılan ve ekim yapılmak için alınan saçların yerleri iyileşecek. Kişiden kişiye değişen sonuçlarla beraber ortalama 15 günde tamamen bu bölgeler iyileşiyor. Bu süreç biraz risklidir çünkü ekilen saçların yerine kaynaşma aşamasıdır. Bu on beş gün kritik dönem sağlıklı geçirilmezse sonucu çok kötü olabilir. Başınız herhangi bir darbe almayacak ve saçların yıkama işlemi doğru yapılacak. Ayrıca 15 günlük süreçte şişme ve kabuklanma görülecektir. Kafadaki şişlik 6-7 gün içinde bitecektir. kabuklanma ise yıkadıkça bu ilk evrenin sonuna doğru hiç kalmayacaktır. Bu evrede beslenmenize de dikkat edin çünkü saçlar beslenmenizden etkilenir. nakil yapılan saçları iyi beslerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Ekilen saçın tam kaynama zamanı 13.-14.15. gündür. Bu günlerden sonra artık kritik dönem bitmiştir. Nakil yapılan saçlar kaynadı diye de her şey yapabilirsiniz anlamına gelmez bir müddet daha dikkatli olmalısınız.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

2.Şok Dökülmenin(Geçici dökülmenin) Gerçekleşmesi( 30 gün)

Şok dökülmenin diğer adı geçici dökülmedir. Bu süreçte ekilen saçlar farklı bir faza geçtiği için ani bir dökülme yaşarlar ama bu durum geçicidir. Dökülen saçlar tekrar sağlıklı bir şekilde çıkacaktır. Çoğu kişi bu aşama tedirginlik yaşarlar ama sakin olmalıdırlar gayet olağan bir durumdur. 15. günden sonra hafif şok dökülme başlar. 30. günden itibaren artık bu yoğunluk kazanır. 60. günde şok dökülme aşaması tamamlanır. Altmışıncı günden itibaren saçlar uzayıp normal hal almaya başlar. Bu süreci hastaların çok büyük bir bölümü yaşamaktadır. Ortalama %85’i yaşamaktadır ama bu normal süreçtir. Yaşamayanlar daha iyidir demek yanlış olur.

3.Saçların Uzaması ve Doğal Halini Alması( 8 ay- 1 yıl)

1 aylık süreç tamamlandıktan sonra şok dökülmede olduktan sonra saçlar artık uzamaya başlar. Yerine kaynayan saç telleri uzama sürecine başlar ve tüm ekilen saçların uzaması tamamlanması işlemi 8 ay ile 1 yıl sürede %100 olarak tamamlanır. Özet olarak uzama süreci şöyledir:

-1 aydan sonra şok dökülme tamamlanır, saç telleri uzamaya başlar.

-3. aydan itibaren saç tellerinin boyu uzar hafifte olsa bir görünüm ortaya çıkar.

-6. ayda artık kişiden kişiye değişmekle beraber ekilen saçların %50 ile %70 arasındaki miktarı çıkmış olur. Herkes tarafından değişiklik net bir şekilde fark edilir.

-8. ayda nakil yapılan saçların %90’lık kısmı tamamlanmıştır. Bu süreden sonra çok az bir kısım daha çıkar. 8. ayda görünüm artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

-1 yıl için %100 olarak tamamlanır. Normal saçlar gibi uzama sürecinde başlar. Görünüm net olarak ortaya çıkmıştır.

 

4.Tam Görünümün Ortaya Çıkması ( 1yıl)

Bu sürecin sonu 1 yılın kapanması ile sonlanır. Bu süreler ortalama sürelerdir kişiden kişiye az miktarda değişiklik gösterebilir. 365 günden sonra görüntü son şeklini almıştır. Aynada gördüğünüz görünümde artık bir değişiklik söz konusu değildir. Görünümün güzel olması için yukarıdaki noktalara kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Ekimi Yapılan Saç Kaç Cm Uzar?

Çok fazla bu soruyu soran rastlıyoruz bu konuda detaylı bilgiler vererek sorunuza cevap getirmiş olalım. Öncelikli olarak saçınızdan mı ekim yapıldı ya da sakal,göğüs,sırt,kol, bacak bölgesinden bu bilmek gerekir. Saçınızdan ekim yapıldı ise saçlarınız doğal yapısı ne kadar uzuyorsa aynı oranda uzayacaktır. Şayet donör bölge olarak sakal,göğüs,sırt,kol ve bacak kısmında ki yerlerden kullanıldıysa buradaki kıllar saç gibi uzamaz ve daha kısa kalır.

Kaynak: www.sacekiminiz.com


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ