BüyüteçNet

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?
  • Sağlık
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
    Loading...

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmadan girilen bir cinsel ilişkiden sonra hamile kalmayı önlemek amacıyla kullanılan ilaçlara; halk arasında ertesi gün hapı ismi verilmektedir. Bu ilaçlar, cinsel ilişki sonrasında oluşabilecek gebeliği önlemek için, rahim içini gebeliğin oluşmasını engelleyecek şekilde elverişsiz bir hale getiren ilaçlardır. Yumurtlamayı ve döllenmiş yumurtanın tutunmasını önleyen bu haplar, eğer hali hazırda tutunmuş bir döllenmiş yumurta mevcutsa etkili olmayacaktır.

 

Ertesi gün hapları bir doğum kontrol hapı olmamakla birlikte istenmeyen gebelikleri önlemede oldukça etkilidir. Ancak bu bir alışkanlık olmamalı günlük doğum kontrol düzeninizde oluşmuş bir aksaklık sonucu, zorunlu kalındığı durumlarda kullanılmalıdır. İlacın cinsel ilişkiden önce kullanılması gebelik koruyucu özellik taşımaz, her hangi bir etkisi olmaz.

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Piyasada mevcut ertesi gün haplarının, hem etken maddeleri, hem de kullanım şekilleri farklılıklar göstermektedir. Bazı ilaçlar 12 saat arayla 2 hap şeklinde olurken, bazıları tek kullanımlık olabilmektedir. Kendiniz için doğru olan ilacı doktorunuz ya da eczacınıza sorarak temin edebilirsiniz.  Her ne kadar farklı kullanım şekilleri olsa da hepsinde ilk ilacı ilişkiden sonraki 72 saat sonra almak esastır. İlişkiden sonra ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar artacaktır. Ertesi gün hapları ayda 1 kereden fazla kullanılmamalıdır.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Ertesi gün Haplarının vücudun hormon dengesini etkileyen bir yapısı olmasından kaynaklı; gerginlik, baş ağrısı, göğüslerde şişkinlik, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilere rastlanabilir. Kusma eğer ilaç alındıktan sonraki ilk 1 saat içinde gerçekleştiyse, ilaç alımı tekrarlanabilir. İlaç alımından sonra adet kanamalarının düzeninde birkaç gün kayma yaşanabilir.  Önceden, damar tıkanıklığı, beyin, kalp, akciğer pıhtısı geçiren kadınların, ertesi gün haplarını kullanması sakıncalı olabilir..

Ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemlerine bir alternatif değildir. Sık kullanımı hem etkisini azaltır, hem de hormon dengesinin bozulmasına yol açabilir. Koruyuculuğu değil engelleme özelliği olan bu haplar %100 sonuç vermez. Adet kanamanızda normalin dışında bir gecikme olduğu takdirde gebelik testine başvurmak yerinde olur.

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ