Evde en önemli yaşam alanı olan salonlarda mekanın büyük olması veya pencerelerin yetersiz olması sebebiyle doğal ışık yeteri kadar sağlanmaz. Salonda bulunan pencerelerin tam karşısına asılacak aynalar ile odadaki doğal ışık iki katına kadar çıkarılabilir. Aynı zamanda mobilyalarda küçük ayna detaylar da mekanda güneş ışıklarının parlamasında etkilidir. Orta sehpalarda veya dolapların üstünde kullanılacak minik ayna detaylar mekana ışıltı katacaktır. Duvarlara asılabilecek ayna detaylı aplikler doğal ışıkların yansımasında etkili olduğu kadar yapay ışık kaynağının ortama yayılmasında da çok etkilidir.

Antre ve Koridorlarda Ayna Kullanımı

Salon ayna modelleri

Salon ayna modelleri

Evin girişi olan antreler genelde kör noktalarda kalır. Herhangi bir pencereyi görmeyen bu gibi alanlarda ufacık güneş ışığını en faydalı şekilde kullanmak önemlidir. Antre ve koridorlarda kullanılabilecek grup şeklinde aynalar ile güneş ışığının yansıtılması sağlanabilir. Aynı zamanda mekanlara farklı bir boyut katar ve ortamın karamsarlığına engel olur.

Yatak Odalarında Ayna Kullanımı

ayna modeli

ayna modeli

Yatak odalarında da ayna kullanımı hem işlevsel hem de tasarımsal açıdan önemlidir. Boydan boya ayna kullanımı mekanda ışığın yansımasında çok etkili olacağı gibi ortama farklı, zengin bir hava katacaktır. Yatak odalarının boyutlarının büyük olması ayaklı aynaların kullanılması için elverişlidir. Giysi dolaplarının kapaklarında ayna kullanımı ile giyinme/soyunma alanlarında kullanılabilecek ayaklı aynalar ortamdaki ayna kullanımı için önemli tavsiyelerdir.

 

Giyinme/Soyunma Odalarında Ayna Kullanımı

aynalı gardırop modelleri

aynalı gardırop modelleri

Giyinme/Soyunma alanları genel olarak küçük, dar ve karanlık ortamlardır. Bu mekanlarda ayna kullanımı ortamı büyük gösterir. Rafların arka tarafında duvarda ayna kullanımı odanın daha büyük görünmesinde, devam ediyor hissi yaratmasında etkilidir. Giyinme/Soyunma odaları ile yatak odalarının ayırıcı kapı veya paravanlarda da ayna detaylarının kullanılması doğal ışığın üst seviyede kullanımı için etkilidir. Ayna yerine kapı veya paravan gibi bölücülerde kullanılabilecek cam gibi yansıtıcı yüzeyler de ışık geçirgenliği açısından önemli detaylardır. Böylece giyinme/soyunma alanlarının daha fazla aydınlık olmasını sağlar.

Çocuk Odalarında Ayna Kullanımı

aynalı bebek odası modelleri

aynalı bebek odası modelleri

Çocuk odalarında da doğal ışığın üst seviyede kullanılması için ayna kullanımı önemlidir. Fakat çocuk odalarında ayna kullanımında aynanın çerçevesinin köşeli olmamasına ve plastik malzemelerden oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca aynaların konumu çocuğun kolayca ulaşamayacağı yükseklikte kullanılmalıdır. Çocukların işlevsel olarak yararlanacağı aynalar giysi dolaplarının kapaklarında kullanılabilir. Dekoratif ayna kullanımı, çocuklarınbın boyundan daha yüksek alanlarda konumlandırılmalıdır.

Banyolarda Ayna Kullanımı

aynalı lavabo modelleri

aynalı lavabo modelleri

Aynaların vazgeçilmez olduğu alanlardan biri de banyolardır. Banyolarda vazgeçilmeyen, en bilinen yöntem lavabo üstüne asılan aynalardır. Bu yöntem dışında karanlık ve dar olan banyoları daha aydınlık, daha geniş göstermek mümkündür. Bir duvarı ayna ile kaplayarak veya yer yer yansıtıcı malzemelerin kullanımı ile farklı bir banyo oluşturulabilir. Mekanda yansıtıcı elemanlar ışığın ortamda dağılmasında önemli etkiye sahiptir.

Yazar Ezgi ŞEKER

Bir önceki yazımız olan Çalışma Ortamlarının Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Mesut YEŞİLYURT

Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımının Etkisi