Ev Yapımı Makyaj Malzemeleri-Ruj Nasıl Yapılır?

  • Mesut YEŞİLYURT

Kadınlar, yıllar boyunca her zaman güzelliğe önem vermişlerdir. Buğulu bakışlar, pembe yanaklar ve dolgun dudaklar… Makyaj, kadınların vazgeçilmezleri arasında ilk sırayı almaya devam ediyor. Her zaman bakımlı görünmek, dikkat çekmek ve beğenilmek isterler. Hatta bunun için servetini harcayan kadınlar bile vardır.

Dudaklar, yüzün en beğenilen yapısı olmaya devam ediyor. Kadınların en çok talep ettiği ve sevdiği makyaj malzemesi olarak rujlar, ilk üç sırada yer alıyor. Her defasında para vererek ruj almak yerine, evde istediğiniz renkte rujlara sahip olmanız mümkün.

Evde Ruj Yapımı

İstediğiniz renkte ruj yapmanız çok basit! Gerekli malzemeleri topladığınızda, zahmetsiz bir şekilde çeşit çeşit renkte rujlarınız olacak!

Göz Farı İle Evde Ruj Yapımı:

Bunun için ihtiyacınız olan şeyler: Hindistan cevizi yağı, göz farı ve küçük bir kap.

Dilediğiniz renkteki göz farını ezerek küçük bir kaba doldurun. Üzerine 3-4 damla Hindistan cevizi yağı damlatın. Kabın içerisinde farı ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Renkler tamamen eşit dağıldıktan sonra kabın kapağını kapatın. Yarım saat kadar buzdolabında bekletin. Sonra alın ve kullanın!

Şunu da eklemek isterim ki: eğer dudaklarınızın daha dolgun görünmesini isterseniz: yaptığınız rujun içerisine bir kaç damla nane yağı damlatın! Artık olduğundan iki kat daha dolgun dudaklara ve doğal bir ruja sahipsiniz!

Evde Doğal Ruj Yapımı:

Dudaklarınızın hafif pembe ve kırmızı tonlarda olmasını istiyorsanız: pancar ve turp kullanın! Pancarı ve turpu ezerek vazelinle karıştırın. Biraz donması için buzdolabına koyun.

Gıda Boyası Kullanarak Evde Ruj Yapımı:

İstediğiniz renkte gıda boyası, vazelin ve bal mumunu alın. Gıda boyası ve vazelini karıştırdıktan sonra, içine erittiğiniz bal mumunu atın.

Pastel Boyayla Evde Ruj Yapımı:

Dilediğiniz renkteki pastel boyayı alın. Küçük bir kabın içine bir çorba kaşığı vazelini ekleyin. Ocakta ısıttığınız pastel ruju vazelinin içine dökün ve karıştırın. 15 dk kadar buzdolabında beklettikten sonra çıkarın. Rujlarınız hazır!

Bir önceki yazımız olan İstenmeyen Siyah Noktaları Gidermek İçin Yöntemler Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI