Biyografi

Evliya Çelebi Kimdir ?

17. yy.’da öne çıkan gezginlerden biridir. Osmanlı topraklarını gezerek gördüklerini seyahatname adlı kitabında toplamıştır. Edebiyatımızda bir ilk sayılan seyahatname 17. yy’dan sonra bir çok gezgine örnek olmuştur.

Evliya Çelebi’nin Doğumu

Köken olarak Kütahyalı olan Çelebi İstanbul’un fethinin gerçekleşmesiyle oraya yerleşmiş. Ara sıra Kütahya’da da bulunan  Evliya Çelebi’nin büyük büyük babası (Yavuz Özbek) Fatih Sultan Mehmed’in akıncılarından biridir. İstanbul’un fethinde bir çok ganimet ele geçirilmiştir ve bu ganimetten akıncılar da payına düşeni almıştır. Yavuz Özbek bu ganimetle 100 dükkan (Unkapan’da), bir ev bir de cami yaptırmıştır.

Evliya Çelebi’nin babası Derviş Mehmed Zılli,  Kanuni Sultan Süleyman döneminden 1. Ahmed’e kadar bir çok padişah devrinde kuyumcubaşlığı görevinde bulunmuştur. Bir çok sefere dahil olan Derviş Mehmet Bey çok uzun süre yaşamış ve vefat etmiştir. Annesi ise Ahbaz Hanımdır. Validesi de uzun süre yaşamış ve hayata veda etmiştir. Çelebi’in anne ve babası Meyyit Mezarlığı’nda gömülüdür (Lohusa Sultan Türbesi yanındaki mezarlık).

Evliya Çelebi’nin Hayatı

Hicri takvime göre 10 Muharrem 1020, Miladi takvime göre 25 Mart 1611 tarihinde İstanbul’da doğdu.
Evliya Çelebi bir çok mektebe gitmiş ve iyi bir eğitimden geçmiştir. İlk olarak Mahalle mektebine daha sonra Şeyhülislam Hamit Efendi medresesinde yedi yıl eğitim aldı. Bu medresede çıktıktan sonra saray okulu sayılan Enderunda eğitim hayatına devam etti. Enderunda bir çok ders (nahiv-gramer, kafiye, sarf-dil bilgisi, hüsn-ü hat) gördü. Bunun yanı sıra sarayın musikişinasların dan biri olan Musahip Derviş Ömer Ağa’dan musiki dersi aldı.

Okul eğitimine verdiği değeri diğer derslerine de verdi Çelebi. Özel hocalardan Arapça, kur’an, beden eğitimi, güzel yazı, yabancı dil, musiki dersleri aldı. Kuran’ı ezberleyerek hafız olan Çelebi öğrenimini bitirdiğinde henüz 25 yaşındaydı. Bu genç yaşında Ayasofya Cami’nde  mukabele okuduğu esnada Dördüncü Murad’ın  camiye gelmesi ve Çelebi’nin sesinden etkilenip beğenmesiyle saraya muhasiplerin arasına aldırması Çelebi’nin genç yaşında musahiplik ile tanışmasına neden olmuştur. . Sarayda bulunan Melek Ahmed Paşa (Çelebi’nin akrabası) ve bir kaç hattat  Çelebi’ye yardımcı olmaya çalışmıştır.  Yaptığı işler, konuşma kabiliyeti ve zekasıyla padişahın (dördüncü Murad) teveccühünü kazanması ile  bir çok yüksek göreve getirilmesi düşünülmüştür.

Çelebi seyahatlerini Defterzade Mehmet Paşa, Melek Ahmed Paşa, Köse Ali Paşa, Köprülü Mehmed Paşa ve Kırım Hanı ile Kırım sairenin refakatinde yaptı  bir çok yabancı memleketi birlikte gezdiler.  Seyahatleri sırasında İstanbul’a bir çok kez haber götürme getirme görevinde bulunmuştur. 1682 yılından sonra vefatının gerçekleştiği bilinen Evliya Çelebi’nin ölüm yeri, mezarı kesin olarak bilinmemektedir. Tahminler arasında olsa da kabrinin annesi ve babasının yanında olduğu düşünülmekte (Lohusa Sultan Türbesi yanında bulunana mezarlık).

 Evliya Çelebi’nin Kişiliği

Evliya Çelebi, musikiyle uğraşmış ve  nazımla haşır neşir olmuştur. Kelamını nerede söyleyeceğini iyi bilen Evliya Çelebi hoş sohbet ve oldukça cesur bir gezgindir. Harplere katılmış ve bir çok badire atlatmıştı ve cesaretini hiç kaybetmemiştir..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı