Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Mesut YEŞİLYURT

Makyajın en önemli adımlarından biri olan fondöteni seçerken çok dikkatli olmalı ve muhakkak cilt tipinize uygun olan ürünü seçmelisiniz. Kuru, karma, yağlı veya hassas olan ciltlere özel olarak imal edilmiş olan farklı ürünlerden faydalanabilir ve kendinize uygun olanı kullanarak muhteşem bir görünüm elde edebilirsiniz.

Fondöten seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunun en önemli aşaması da burada başlamaktadır; cilt türü. Cilt türünüzü kendi kendinize anlayamıyorsanız ya da bu konuda tam ve kesin bir bilgi sahibi olmak isterseniz eczaneler size yardımcı olabilir. Cilt analizleri eczanelerde ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Renk Tonuna Nasıl Karar Verilmelidir?

Renk tonuna karar verirken en sık düşülen hataların başında kesinlikle sağlıklı olmayan ışıkların altında ve yüzün herhangi bir yerinde deneme işlemleri gerçekleştirmek gelmelidir. Özellikle lüks bir markadan alışveriş yapacaksanız az da olsa tester vermelerini talep ederek gün ışığında fondötenin teniniz ile uyuşup uyuşmadığını da kontrol edebilirsiniz. Markalardan bu tür bir talepte bulunduğunuz zaman yadırganmayacağından emin olabilirsiniz.

Fondöten seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtını makyaj artistlerinden alarak konuya bir uzman bakış açısı da kazandırabilirsiniz. Özellikle cilt tonunuza göre renk seçimi konusunda makyaj artistleri en doğru ararı vermenizde yardımcı olacaktır.

Boyun kısmında denemiş olan renklerin sizin tonunuz ile çok daha uyumlu olacağı altı çizilmesi gereken noktalardan bir diğeridir. Yanakta ya da el bileğinde denenen renklerin çok da uygun bir renk sağlamayacağı unutulmamalıdır.

Fondöten Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Fondöten seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusu kadar önem arz eden bir diğer mesele de seçilmiş olan fondötenin uygulamasının nasıl yapılacağıdır. Özellikle el ile fondöten uygulamamaya özen göstermelisiniz. Ellerimiz gün boyu yıkansa bile birçok mikrobu barındırmaktadır. Yüzünüz ile temas ettiği zaman da sivilceleri yayılımını hızlandırabilmektedir. Fondöten uygularken dikkate alınması gereken noktalar;

  • Beauty Blender markasının ortaya koyduğu makyaj süngerleri son dönemlerde fondöten uygulaması konusunda bir efsane haline gelmiştir. Hafif bir şekilde ıslatılmış olan sünger ile fondöten harika bir biçimde dağıtılabilmektedir.
  • Fırçalar yardımı ile de fondöteninizi uygulayabilirsiniz. Özellikle MAC ve Bobbie Brown gibi markaların fondöten fırçaları ürünün etkisini iki katına çıkarmaktadır.

Bu püf noktalarına dikkat ederek çok daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bayan Tulum Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI