Futbolda Güçlü 6 Ülke

  • Mesut YEŞİLYURT

Dünyanın her yerinde futbolda “en iyi ulus” hangisi olduğuna karar veren FIFA uluslararası takım sıralamalarına hepimiz ulaşabildik ama bu, bu uluslar için geçerli olan kaliteli futbol miktarına nasıl dönüşebilir? Daha önce birçok kez söylendi: Amerika Birleşik Devletleri oyunu ciddiye aldığında (ya da eğer), böyle potansiyel bir yetenek havuzu bulunması onları durdurmak zor olabilir. Aynı şey, hem bir milyardan fazla insana ev sahipliği yapan Hindistan ve Çin gibi diğer muazzam nüfusa sahip uluslar için de geçerli. Herhangi bir başarı, en azından kısmen olurdu, çünkü büyük bir ekip denemek ve bulmak için geniş kapsamlı bir sporcu grubuna sahiplerdi.

  1. İspanya

Macaristan bize gidiyoruz, katsayı sıralamasında 25. sıraya, FIFA versiyonunda 32. sırada yer alıyor. Ülkenin nüfusu 10 milyon. Avrupa yakası, 1986 yılından bu yana ilk finallerine ulaşma şansıyla, Dünya Kupası öncelikler grubunda ikinci sırada yer alıyor. Bir zamanlar oyunun süper gücü olan Macaristan, Sandor Kocsis, Nandor Hidegkuti, Jozsef Bozsik ve tabii ki Ferenc Puskas gibi harikaleri sahaya koydu.

  1. İsveç

İsveç’te 19’uncu sırada, FIFA sıralamasında olan 21. sıraya neredeyse tamamen benziyor. Sadece 9.4 milyonluk bir ulusal nüfusa sahipler. Şu anda Dünya Kupası eleme gruplarında en az bir play-off yeri olduğunu iddia edebilmek için ikinci sırada yer alıyorlar. İsveç’in tüm zamanların en önemli oyuncuları arasında Thomas Ravelli, Henrik Larsson, Gunnar Nordahl ve esrarengiz Zlatan Ibrahimovic yer alıyor.

  1. Yunanistan

Euro 2004 galipleri Yunanistan, hatta bazen maçlar kazanarak ve gol atarak, futbol markalarına rağmen kendilerini uyanık tutmaya devam ediyor. Bunların durgunluk ve sivil kargaşa dönemlerinde son zamanlarda herhangi bir tehciri içermeyen 11.3 milyonluk bir nüfusa sahipler ve FIFA listesinde 12. sıraya yerleşiyorlar. ’04’daki bu zafer ekibi, Nikos Dabizas, Stelios Giannakopoulos ve Yorgo Karagounis gibi şeyleri içeriyordu.

  1. Paraguay

Beş Avrupa ülkesinden bir koşu, 17. sıraya giden Güney Amerikalılar Paraguay tarafından durduruldu. Paraguay, sadece 6,5 milyon kişi tarafından dolduruldu ancak yine de büyük turnuvalar için bazı kurallara uymayı başarabiliyor ancak önümüzdeki yıl kendi ana kıtasında Dünya Kupasında olmayı ve kalifikasyon liginin en alt seviyesinde olma olasılığı düşük. Paraguay, FIFA sıralamasında 38. oldu.

  1. Portekiz

FIFA sistemine göre dünyanın yedinci en iyi tarafı, nüfusu 10.6 milyon olan etkileyici bir duruş. Karşılaştırma yoluyla, altıncı sırada yer alan Kolombiya ülkesi 45.7 milyon. Beşinci konumdaki ülke İtalya, 60.3 milyon. Portekiz halen Dünya Kupası ön eleme grubunda üçüncü sırada. Oyunun eski devleri arasında Paulo Sousa, Luis Figo, Vitor Baia ve Manuel Rui Costa yer alıyor. Mevcut ürün, Cristiano Ronaldo’da dünyanın en iyilerinden birini içeriyor.

  1. Kosta Rika

Kosta Rika ile Kuzey, Orta Amerika ve Karayip yeterlilik bölümüne bir kez daha. Onlar, Honduras gibi, niteliklerin son aşamasında ve 2014 Dünya Kupası’nda bir yer aramayı umuyorlar. Kosta Rika FIFA sıralamalarında 53, FPC katsayısı sistemimizde en iyi 15 yerden rahatlıkla 4.6 milyonluk bir nüfusa sahip. Bu ulusun futbol tarihinin en büyükleri arasında Paulo Wanchope, Bryan Ruiz, Rolando Fonseca ve Walter Centeno bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI