Gebelikte Beslenme

  • Mesut YEŞİLYURT

Yaşamın her döneminde iyi beslenmek önemlidir ama gebelik dönemi, beslenme konusunda en çok özen gösterilmesi gereken dönem olmaktadır. Her besin gerekli oranda alınıp tek tür beslenme yapılmaz. Normal bir insanın günde alması gereken miktar ortalama 2000 kalori olmalıdır. Ama gebelik süresince bu orana 300 kalori daha eklenir ve oran 2300 kalori olarak hesaplanır. Tabi bünyeye ve şartlara göre farklı kalori hesaplamaları da olabilir. Arıca gebelikte beslenmenin yanında takviye demir ve folik asit alınması da tavsiye edilir. Gebelik süresince yeterli beslenen bir anne, bebek ağırlığı da hesaplandığında hamile kalmadan önceki kilosuna göre 10 kg ile 13 kg daha alır. İlk 3 ay için 1 kg’a kadar, sonraki aylar için ise 1,5 kg ile 2 kg arası kilo artışı normal karşılanır.

Gebelikte Ne Tür Besinler Alınmalı ve Alınmamalı?

Gebelerin yağlı besinlerden uzak durması gerektiği gibi kek, bisküvi gibi gıdalar da tavsiye edilmez. Hamur işlerine dikkat edilmesi gerekir. Baklava, hamurlu ve şerbetli tatlılar az miktarda tüketilebilir. Fast food türü yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Aşırı tuz tüketimi gebelik döneminde büyük riskler oluşturur. Protein içeren ürünler tavsiye edilirken kırmızı et tüketimi aşırı olmamalıdır. Haftada 2 veya 3 kez balık tüketmek çok faydalıdır.

Günde 1 veya 2 adet ceviz tüketildiğinde Omega 3 alımı sağlanır ve bebeğin gelişimi için çok yararlıdır. Bol bol su içilmesi hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için hayati önem taşır. Çay, kola, kahve gibi kafein içeren gıdalar tavsiye edilemez illa tüketilecekse çok az miktarda tüketilmesi gerekir. Vitamin içerdiği için meyve tüketimi hamileler için gerekli olup ihmal edilmemelidir. Bunun yanında adaçayı, nane çayı, limon çayı, kuşburnu çayı gibi bitki çayları da tüketilebilir. Alkol tüketimi kesinlikle sakıncalı olup uzak durulması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
OKUYUCU YORUMLARI