Bilgi

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar (2019)

Müşterilerine kredi imkânı sağlayan pek çok banka olmasına rağmen bankaların kredi kullandırma için istedikleri kriterlerin başında gelir belgesinin beyan edilmesi gelmektedir. Gelir belgesi olmayan kişilerin kredi çekebilmesi için kendilerine kefil olabilecek birini bulması gereklidir.

Günümüz koşullarından dolayı kimse kefil olmak istemediği için de gelir belgesi olmayan vatandaşların kredi çekimi giderek zorlaşmıştı. Ancak bankalar arası rekabettin giderek artması sonucunda artık bazı bankalar müşterisinin gelir belgesi olmasa da kredi kullanımına müsaade etmektedir.

Gelir belgesi, maaş bordrosu ve benzeri şekilde gelirinizi ispat etmek için düzenlenmiştir herhangi bir evraktır.  İnsanlar çeşitli ihtiyaçları için gelir belgesiz olarak bankalara kredi başvurusunda bulunmayı talep etmektedir. Bankaların uygun ödeme koşulları ve faiz oranları ile gelir belgesi istenmeden finansman sağlamasına gelir belgesiz kredi adı verilmektedir.

Ancak bu kredinin kullanılabilmesi için talep edilen kredi ürününün özelliklerine bağlı olarak aranan diğer şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Özellikle müşterilerine memnuniyet verebilmek adına bankacılığın her alanında müşterilerine özel ürünler hazırlayan finans kurumlarından, gelir belgesiz kredi alabilmeniz daha kolaydır.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Alınabilir mi?

Gelir belgesi olmadan da kredi alınabilir fakat bunun için kredi çekme talebinde bulunduğunuz bankanın diğer şartlarını sağlıyor olmanız gereklidir. Bankaya yapacağınız başvurunun ardından kurumun ilk incelemesi geçmiş dönemler kredi kullandıysanız, o krediye dair ödemeleriniz üzerine olacaktır.

Eğer daha önce kullandığınız kredinin ödeme planına sadık kalarak, düzenli ödemeler gerçekleştirdiyseniz gelir belgenizi beyan etmeden de kredi kullanabilirsiniz. Başvurunuzun incelenmesi sırasında dikkate alınan ikinci husus ise kredi kartı kullanımızdır. Özellikle başvuruda bulunduğunuz bankaya ait kredi kartınız varsa ve bu kartın ödemelerini de düzenli bir şekilde yapıyorsanız, gelir belgesiz kredi imkânından yararlanmanız daha da kolaylaşacaktır.

Gelir belgesiz kredi kullanımı için koşullara uygun bulunuyorsanız, bankanın talep ettiği diğer evrakları temin etmelisiniz. Bunlar adınıza düzenlenmiş 1 adet fatura, kimlik belgesi ve benzeri evraklar olabilir. Her bankanın birbirinden farklı talepleri olabilir. İncelemeler sonucunda sizin bankadan talep ettiğiniz miktarı karşılayıp karşılayamadığınız tarafınıza bildirilmektedir. Bankalar gelir belgesiz yapılan başvurularda oldukça fazla araştırma yapmaktadır.

Bunun nedeni kişinin ödemelerini yapabilecek bir konumda olup olmadığını anlayabilmektir. Ancak tüketicide başvuruda bulunurken, bankanın gelir belgesiz kredi ürününde sunduğu faiz oranlarını analiz etmesi gerekmektedir. Çünkü bu kredi türü bankaların pek tercih etmediği bir finansman olduğu için genellikle faiz oranları yüksektir. Ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan hangilerinin gelir belgesiz kredi imkânı sağladığını aşağıdaki konu başlığında sıraladık…

Hangi Bankalar Gelir Belgesiz Kredi Veriyor?

Odeabank: Kredi verme konusunda müşterilerine oldukça esnek davranan bir bankadır. Bu nedenle gelir belgesi beyan edemeyen müşterilerine de yüzde 1,29’dan başlayan faiz oranlarıyla finansman sağlamaktadır.

Faiz oranları tamamen müşterinin kredi notuna göre belirlenmekte olduğu için düzenli ödemeleri olan bireyler, daha uygun şartlarda kredi kullanabilmektedir. Bankanın gelir belgesiz kredi kullanımı için belirlediği maksimum vade 48 aydır. Başvurular ise şubelerden ve web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Denizbank: % 1,55 faiz oranları seviyesinden başlayarak gelir belgesiz kişilere kredi imkanı sunan bir diğer banka Denizbank’tır. Maksimum 55 bin TL kredi tutarını 48 aya kadar vadelendirmektedir. Başvuruda bulunan kişilerden gelir belgesi istemediği gibi kefilde istememektedir. Ancak krediyi kullanabilmeniz için kredi notunuzun istenilen seviyede olması gerekmektedir.

TEB: Türk Ekonomi Bankası, özellikle Fortis Bank ile birleşme ve sonrasında da iç büyüme hamleleri sayesinde ülkemizde hızlı gelişen özel finansal kurumlardan biridir. Bankanın kredi ürünleri arasında gelir belgesiz kredi seçeneği de bulunmaktadır. Kurumun para politikaları kapsamında gelir belgesi sunmayan müşterilere kullandırdığı maksimum limit 10 bin TL’dir. Hazır ihtiyaç kredileri adı altında sunduğu bu kredi türü için özel faiz oranları uygulamaktadır.

ING Bank: ING Bank’ın düzenlemiş olduğu gelir belgesiz nakit kredi kapsamında 3 bin liraya kadar olan ihtiyaçlarınız için kredi kullanabilirsiniz. Bankanın gelir belgesiz krediler için uyguladığı faiz oranı oldukça yüksektir. Ancak kredi notunuzun yüksek olması bu faiz oranını düşürebilir. O nedenle en sağlıklı bilgiyi alabilmeniz için şubeden başvuru yaparak notunuzun incelenmesini sağlamaktır.

Akbank: Cevabı hızlı, başvurusu kolay, evraksız, gelir belgesiz kredi imkanı sunan bir diğer banka Akbank’tır. Neredeyse tüm kanalları üzerinden başvuru yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu başvurunuzun ardından ön değerlendirme yapılarak, kredi durumunuz tarafınıza en kısa sürede bildirilmektedir.

Ülkemizde faaliyet gösteren diğer bankalarında dönem dönem gelir belgesiz kredi kampanyası olmaktadır. Bu nedenle gelirini belgeleyemeyen kişilerin sıklıkla finansal kurumların kredi kampanyalarını incelemeleri tavsiye edilir…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı