Sgk

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır?

Günümüzün en iyi yatırım araçları arasında altın bulunmaktadır, peki gerçek altın nasıl anlaşılır? Her zaman altın yatırımı yapmak isteriz ve de sürekli altın yatırımı yapıyoruz. Bir altın alırken gerçek altın mı aldık yoksa sahte altın mı aldık bu korkuyu içinizde hiç yaşamıyor musunuz? Büyük ihtimalle sadece bir tane kuyumcu veya firmadan altın alışı veya satışı yaptığınızı duyar gibiyim. Siz o firmaya güvenebilirsiniz ama aldığınız altın gerçekten ya sahte ise!

Bu yazımızda size bir altın gerçek mi, sahte mi nasıl ayırt edilir, evde veya her yerde test edebileceğiniz yöntemler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Reklam Alanı

Şekil Yapısı

Kuyumcudan aldığımız altınlar bellidir. Ata lira, cumhuriyet altını, yarım altın, çeyrek altın gibi altınları alırız. Bu altınların belli başlı özellikleri ve şekilleri mevcuttur. Çeyrek, yarım, tam, ata lira gibi altınlarda Atatürk büstü ve TC olması gerekir. Eğer yok ise şekillerde bir sorun veya olmaması gereken bir şekil mevcut ise bu altının sahte olması büyük olasılıktır.

Isırma Testi

Televizyonda gördüğümüz ısırarak altının gerçekliğini test eden televizyonda oyuncuları hepimiz izlemişizdir. Burada bir gerçek var ki yaptıkları gerçekten doğrudur. Bir altın gerçek mi test etmek için hafifçe altını ısırın. Eğer diş iziniz altın üzerinde kalıyorsa altın gerçektir. Ne kadar bu test tek başına genel geçer olsa da şimdilerde her türlü kimyasal parçalanabilir ve birleştirilebilir olduğu için alacağımız altına katılarak saflık derecesi düşürülebilir ve de diş ile test etsek dahi anlaşılamayabilir.

Reklam Alanı

Bunun için aşağıda ki yöntemleri deneyerek aldığınız altın gerçek mi anlayabilirsiniz.

 

Mıknatıs Testi

Altın bir kimyasal maddedir. Altın 1064,43 °C gibi yüksek erime sıcaklığına sahiptir. Ve altın bir metal türüdür. Mıknatıs ile altını birbirine yaklaştırdığınız zaman eğer altın, saf altın ise kesinlikle mıknatıs altını çekmeyecektir. Eğer diğer kimyasal alaşımlar içerisinde var ise mıknatıs altını çekecektir. Bu demek olur ki altın ya sahte ya da ayarı düşüktür. Ama aldığımız çeyrek, tam, ata lira, ya da yarım altın saf olduğu için hiçbir karışım içinde barındıramaz.

Fiyat Testi

Bir altının belli bir piyasa fiyatı vardır. Şuanda örneğin Cumhuriyet altını 958 lira dolaylarında. Kuyumcuya göre fiyat 2-3 lira oynayabilir fakat bir fiyat 50 lira 100 lira gibi rakamlarda oynama yapıyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Altın piyasa değeri olan değerli bir madendir, bir altın kolaylıkla satılabilir bu sebeple bu kadar yüksek meblağlarda ucuza satılıyorsa burada bir sıkıntı var demektir.

İlginizi çekebilecek konular

Eft saatleri
Kredi notu nasıl yükseltilir?
Kolay kredi veren bankalar
Emeklilere faizsiz kredi veren bankalar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı