Yaşam

Gül Fidanı Nasıl Dikilir ?

Nerede ise hepimizin hoşlandığı bitki türlerinden olan gül, oldukça güzel görüntüsü ile hem evimizin hem de bahçemizin oldukça güzel görünmesini sağlamaktadır. Gül kokusu o kadar güzeldir ki, parfüm den tutun kolanyesine kadar olmaktadır. Gül dikmek oldukça kolay olmak ile beraber bazı püf noktaları mevcuttur, bunları uyguladıktan sonra gül dikmek çok kolaydır.

Her bitkinin ekim zamanı farklıdır, gülün ki ise de farklıdır ama güller de iki çeşit fidan bulunduğu için 10.ay ile 3.ay arasında satılan fidancıların siyah saksı şeklinde poşetlerle sattığı hazır fidanlardır. Bu fidanlar olduğu gibi toprağa ekilerek büyümesi sağlanır. Diğer fidan türü ise 4.ay ile 10.ay arasında oluşan fidan türüdür.


Gül Fidanı Dikimi

Gül fidanı dikerken, dikkat edilecek hususlardan biri zaman diğeri ise toprağı yani ekileceği alandır. Zaman olarak ilkbaharı seçer iseniz daha iyi verim alabilirsiniz. Fakat kış aylarında yetişen türleri de mevcuttur. Gül bitkisi toprak açısından aşırı seçici bitki olmayıp, hemen hemen her bitki için önemli olan kimyasal olarak demir atomu bakımından zengin, hafif nemli bölge de yetişir. Aşırı kurak veya aşırı sıcak topraklarda gül bakımı oldukça zordur ve verim alması nerede ise imkansıza yakındır, tabi sera içinde yetiştirmek isterseniz orası farklı.

Gül fidanını aldıktan sonra, gül kökü incelenir, gülün kökü dışarı da kalmayacak şekilde derin bir çukur kazılır, bu çukur ortalama 50 cm dolaylarında yani yarım metre olmalıdır. Çok fazla derin olmaması lazım, özellikle tüm kökünün toprakta kalması lazım ki iyi beslenebilsin.

Gül suda büyüyen daha doğrusu sulak alanları seven bir bitkidir. Su açısından zengin bölgelerde daha çok yetişir. Bu sebep ile gül’ün sulak bir bölge de ekilmesine dikkat edin. Diyelim ki aşırı kurak bir bölge de ekeceksiniz, o zaman toprağın çatlaklar olmayacak şekle gelene dek sürekli sulanmalıdır, sulamaya dikkat edin, eğer aşırı kaçar iseniz fidanınızı çürütebilir veya hastalık bulaşabilir. Ziraatçılar da gül fidanı için ilaç bulunur, giderek alacağınız ilacı fidanın suyuna katarak uygulayabilirsiniz.

Gül mevsimi geldiği zaman açarak güzel kokular ve çiçekler ile insanı hoş eden bir görüntü oluşturur. Bu sayede gülün güzelliğini yaşayabilirsiniz. Gül yaprak döküm zamanına geldiği zaman budama işlemi yaparak, daha gür ve iyi bir şekilde çıkması sağlanır.

 

gul-fidesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı