Güzellik & Bakım

Güneş Kremi Kanser Yapar mı?

Yazın gelmesi ile birlikte sahil kentlerine akın eden vatandaş, deniz, kum ve güneşin tadını çıkartmak istiyor. Güneş kremi kanser yapar mı önemlidir. Özellikle öğle saatlerinde güneşin 12:00’da Akdeniz sahillerine tam tepeden vurması, vücudumuzun normalinden fazla UV ışınlarına maruz kalmasına sebep oluyor. Güneşlenirken kullanmak zorunda olduğumuz güneş kremi kanser yapar mı? sorusu insanları tedirgin etmekle beraber, olası bir cilt kanserinden de korunmak için sorulması gereken bir soru olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’de meydana gelen melanom (Cilt Kanseri) vakalarının yaklaşık %80’i UV (UltraViole) ışınları yüzünden oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde güneş ışınları bir insanın cilt kanseri olma riskini diğerlerine göre artırmakta olduğunu gösteriyor.

Güneş Kremi Kanser Yapar mı?

Güneş Kremi kanser yapar mı?

Amerikalı bilim adamı ve aynı zamanda yanık uzmanı olarak görev yapan Roy Sanders, geçtiğimiz gün yaptığı araştırmalar sonucu güneş kremi kanser yapar mı? sorusuna cevap bulduğunu bildirdi. Güneşlenmeden önce vücudumuzu güneşin yakıcı UV ışınlarından korumak ve bronzlaşmak için kullandığımız güneş kremleri, deri yapımıza zarar verebilecek UV ışınlarını geçiriyor ve bu sebepten dolayı cilt kanserine sebep olabiliyor. Güneş yanıklarından korunmanın en iyi yolunun gölgede kalmak, tişört ve şapka benzeri giysiler kullanmak, günün en sıcak saatlerini evde geçirmek olduğunu belirten Roy Sanders, yalnızca güneş kremleri ile güneşten korunmanın mümkün olmadığını belirtiyor. Melanom (Cilt Kanseri)’un başlıca meydana gelme sebepleri arasında ilk sırada yer bulan Losyonlar ve Güneş Kremleri, cilt kanseri olma riskinizi artırıyor.

Güneş Kremi Kanser Yapar mı?

Güneş Kremi nasıl kullanılır?

Vücudunuza zarar veren güneş ışınlarından korunmak için Güneş Kremlerini en doğru yöntem ile kullanarak cilt kanseri riskini ve güneşin sizi yakması riskini en aza indirebilirsiniz. Güneş yanıklarından korunmak için güneş kreminizi güneşlenmeden en az 30 dakika önce tüm vücudunuza sürmeli ve 30 dakikanın geçmesini beklemelisiniz. En önemli kısımlara biraz daha fazla sürerek zararı en aza indirgeyebilmek mümkün. Güneş kremini doğru kullanmak sizleri cilt kanserinden korur. Bu sebepten dolayı satın aldığınız kremin arka yüzünde ki kullanma talimatını okuyarak kullanmanız en doğru yöntemi size gösterecektir.

Yazar: Emre DEMİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı