Kaç GünSağlık

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer? Nasıl Geçer?

Yaz mevsimi insanların güzel havanın ve yaz etkinliklerinin tadını doyasıya çıkardığı en güzel zamandır. Yaz mevsiminde yapılan etkinlikler beraberinde güneşi de getirmektedir. Güneşe çıkıldığı zaman cildinizi örtmeniz tavsiye edilmesine rağmen kavurucu yaz sıcaklarında bunu yapmak pek mümkün olmamaktadır. Güneşe çıkıldığı vakit herhangi bir koruma faktörlü krem sürülmezse bu durum beraberinde güneş yanıklarına sebep olur. Eğer güneş koruma faktörlü bir krem kullanmadıysanız güneşin zararlı ışınları deriyi yakarak deri üzerinde kırmızılıkların meydana gelmesine neden olur. Güneş yanığının geçmesine yardımcı olan birçok yöntem vardır. Fakat yanığınız çok ciddi ve çok acı veriyorsa doktora gitmekte fayda var.

Elma Sirkesi Yöntemi

Mantar enfeksiyonları gibi farklı cilt rahatsızlıkları için etkili bir yöntem olan elma sirkesi güneş yanıklarında da etkili olmaktadır. Elma sirkesi hem güneş yanığı bulunan ciltte kızarıklığı azaltır hem de cildin soyulmasına engel olur.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Elma Sirkesi Nasıl Uygulanır?

Küçük bir sprey şişesine yarıya kadar su yarıya kadar ise elma sirkesi koyulur. Daha sonra güneş yanığı olan cilde sirkeli su püskürtülür. Bu işlem 3 ila 5 saat ara ile 3 ila 4 gün cilt düzelene kadar tekrar edilir.

Aloe Vera Jeli

Yanıklara iyi gelen ve mucizevi bitki olarak tanınan aloe vera güneş koruyucu bir losyon olarak da kullanılabilir. Doğal merhem olan bu jel cildin iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Aloe Vera Jeli Nasıl Uygulanır?

Top haline getirilmiş bir pamuğu aloe vera jelinin içine batırın. Pamuğu güneş yanığının üzerinde 20 ila 30 dakika boyunca bekletin. Aloe vera jelini uyguladığınız bölgenin yıkanmasına gerek yoktur. Aloe vera jelini ne kadar uzun süre bekletirseniz o kadar çabuk faydasını göreceksiniz. Cildinizde oluşan güneş yanığından hızlı bir şekilde kurtulmak için gün içerisinde bu uygulama 2 ya da 3 kez tekrarlanmalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cilde müthiş faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda güneş ışınlarının zararlarından koruyarak cildi daha sağlıklı tutmak için çok fazla kullanılır. Hindistan cevizi yağı içeriğinde bulunan orta zincirli yağ asitleri deri iltihaplarını gidererek, cildinizi rahatlatır.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?

Parmağınız yardımı ile cildinize organik hindistan cevizi yağı sürün ve yıkamayın. Daha iyi sonuçlar almak için uyumadan önce yağı cildinize uygulayın. Böylece daha kısa sürede iyileşme olacaktır. Güneş yanığından kurtulmak için bu uygulamayı gün içerisinde 2 ila 3 kez ve 5 gün boyunca tekrarlayın.

Çay

Çay yanmış derideki iltihabı azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmakta oldukça etkilidir. Ayrıca cildi güneş ışınlarından korur.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Çay Nasıl Uygulanır?

2 bardak ılık su içerisine 2 poşet çay konulur. Çay yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demlenir. Çay poşetleri sudan çıkarılarak oda sıcaklığında soğuması beklenir. Soğutulmuş çay sıkılarak fazla sıvısı akıtılır. Daha sonra çay kompresini 10 dakika süresince güneş yanığı olan bölgeye tutulur. Çay kompresiyle güneş yanığını iyileştirmek için 1 hafta süresinde tekrarlanır.

Karbonatlı Su Yöntemi

Yaklaşık bir çorba kaşığı karbonat tozunu bir kaseye koyun karbonata bir su bardağı su ekleyin. Karışımı topaklanma gidene kadar karıştırın. Kalın bir macun kıvamına getirin. Çok akıcı bir kıvamda olmadığına dikkat edin. Çünkü ciltten akar ve hiç bir etki göstermez. Karışımı yanmış alana uygulayın ve 30 dakika sonra yıkayarak durulayın.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı olan bölgeyi hemen soğuk su ile durulamak ve soğuk kompres uygulamak yanığın soğumasına yardımcı olur. Cildi hafifçe kurulayın ve hava ile temas ettirin. E ve C vitaminleri bakımından zengin yiyecekler yiyin. Çünkü vitaminler içeriden iyileşme sürecini hızlandırır. En son olarak bolca su tüketin yaz mevsiminde terlemeden kaynaklanan su kaybını engelleyin.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş yanığının kaç günde geçeceği güneş yanığının derecesi ve sizin kullandığınız yöntemlere göre değişiklik göstermektedir. Güneş yanığınız birinci derecede yanık ise, 1 ila 2 gün arasında kendi kendine iyileşme gösterecektir. Birinci derecede yanık türünde deri yüzeysel olarak zarar görür, kızarır ve hafif ağrı hissettirir. Fakat  yanığınız ikinci derecede bir yanık ise ve yanığınız su toplamış ve ödem yapmış ise yanığın iyileşme süreci 2 ila 4 gün arasında değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı