Sağlık

Hamileyken Üstüne Adet Görme Nedir?

Çok sık rastlanmasa da bazı durumlarda kadınlar hamilelik dönemlerinde de bazı kanamalar geçirirler. Halk dilinde üstüne görme olarak isimlendirilen bu durum aslında adet kanaması değildir. Peki, hamileyken üstüne adet görme nedir?

Kalınlaşan rahim iç tabakasının bir miktar kanla vücuttan atılmasına adet kanaması denilmektedir. Kadınların yumurtlama dönemlerinin sonunda rahim iç tabakası kalınlaşır ve bu katman kanla dışarı atılır. Ancak hamilelik dönemine girilmesiyle birlikte yumurta ve sperm döllenerek, embriyo kesesi oluşur ve rahim genişleyerek kanamayı keser. Fakat embriyonun oluşmaması durumunda rahim kesesi kanamasını dışarı atılarak rahim kesesi temizlenir ve bir dahaki aya kadar bu şekilde kendini korur.

Hamileyken üstüne adet görme ise bir adet kanaması olmamakla birlikte, çeşitli durumlarda rahim iç tabakasında meydana gelen embriyo hafif kanamalar gerçekleştirebilir. Bu kanama adet kanamasından farklıdır ve daha kısa zamanlarda meydana gelir. Bu durum hamile kalınmadığını işaret edebilir. Ancak son derece yanlış bir durumdur ve anne hamile olmadığını sanarak gebelik süresini tehlikeye sokabilir.

Adet Kanaması İle Üstüne Adet Görmek Arasında Ne Fark Var?

Üstüne adet görme tam bir adet kanaması değildir. Vücuttan gelecek olan kan, normal adet kanamalarındaki gibi kanamanın yoğunluğu ve rengi farklıdır. Üstüne kanama diye tabir edilen bu kanama normal adet kanamasına göre daha hafiftir ve düzensiz bir haldedir. Döllenmeyi takip eden on gün içerisinde üstüne adet kanaması görülebilir. Fakat bu kanama anne adayları tarafından implantasyon kanaması olarak fark edilmeyebilir ve normal bir adet kanaması sayılır. Kanın yapısı, rengi ve geliş şekli sizleri uyarmalı ve böyle bir durumda direkt olarak hamilelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Hamilelik dönemlerinin en erken şekilde öğrenilmesi hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı açısından son derece önemlidir. Hamileliğin erken sürelerde fark edilmesi ve gerekli tıbbi uygulamaların yapılması hamileliğin daha sağlıklı olacağını gösterdiği gibi aynı zamanda bebek sağlığında olumsuz bir durum varsa hamilelik erken dönemlerinde sonlandırılabilir.

Üstüne Adet Görme Bebek İçin Zararlı mıdır?

Yumurta ve spermlerin döllenerek embriyonun oluşması ve bu embriyonun da rahim içine yerleşmesi sırasında yaşanan kanamaya üstüne adet görme kanaması deniyor. Bu kanamanın gebelik için de bebek için de hiçbir zararı yoktur. Üstüne adet görme durumunun yaşatacağı en büyük risk normal regl kanaması zannedilmesi ve hamileliğin çok geç zamanlarda fark edilmesidir. Hamileliğin geç fark edilmesi ise bazı ilaçların kullanılması, sigara ve alkol kullanımının devam etmesi, fiziksel hareketliliğin kısıtlanmaması gibi sorunlar hamilelik süreçlerini olumsuz etkileyebilir. Üstüne adet görmenin en önemli noktası ise hamileliğin geç fark edilmesi ve istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmaması olmaktadır. Bilindiği üzere hamileliğin ilk on haftasında sadece isteğe bağlı kürtaj yapılmaktadır. Bu süreyi geçmesi ve anne bebek sağlığının iyi olması halinde yasal olarak kürtaj uygulanmıyor.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Üstüne Görme Belirtileri Nelerdir?

Normal şekilde gerçekleşen adet döngüsü 28 günde bir tekabül edecektir. Bu sürenin gecikmesi durumunda tekrardan adet görme şansı ise iki yüzde birdir. En önemli belirtisi ise normal adet kanamasına göre kanamamanın daha hafif ve az olmasıdır.

Üstüne Adet Görme Neden Olur?

Üstüne adet kanama neden olur sorusunun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Hamilelik dönemlerinde meydana gelen ve regl kanaması ile karıştırılmaması gereken üstüne adet görmenin nedenlerini şu şekillerde sıralayabilir.

  • implantasyon –yerleşme kanaması,
  • düşük tehlikesi ile görülen kanama,
  • servikal enfeksiyon kanaması,
  • yara ya da lezyona bağlı olarak görülen kanama,
  • plasenta yerleşim durumuna bağlı olarak görülen kanamalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı