BüyüteçNet

Hemoroid Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Hemoroid Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!
  • Sağlık
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
    Loading...

Halk arasında basur ya da mayasıl adıyla da bilinen hastalık, ağrılı olmasının yanında hastanın yaşam kalitesine de zarar veren bir rahatsızlıktır. Aynı belirtiler kötü huylu hastalıkların habercisi olabilir, ihmal etmemek oldukça önemlidir.

Hemoroid Neden Oluşur?

Anus olarak da nitelendirdiğimiz kalın bağırsağın son kısmındaki bölümlerin ya da makat bölgesindeki damarların şişmesi sonucunda hemoroid oluşmaktadır. Anal kanaldaki damar yumakları sarkması ve kimi zaman da sıkışıp kanaması söz konusudur. Zaman ilerledikçe bu yumaklar makatın dışına çıkabilmektedir. Bu hastalık iç ve dış olarak ikiye ayrılır. İç hemoroid, kişiye genellikle çok fazla ağrı yaşatmazken; dış hemoroid ise oldukça sancılı geçebilir. Genişlemiş bu damarlara pıhtı otururken, ardından şiddetli bir ağrı ve kızarıklık kişiye gittikçe zor anlar yaşatmaktadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid hastalarının sıklıkla karşılaştığı belirtiler; Dışkıya çıkma eylemi sırasında yaşanan ağrı ve yanma hissi, makattan kırmızı renkte bir kanama gelmesi, makatta şişlik, akıntı veya ıslaklık hissi ve kaşıntıdır. Bu gibi şikayetlerin yaşandığında acilen doktora gidilmesi önem taşımaktadır.

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tüm hemoroid hastalarına ilk önerilen süreç posalı bir diyete başlamaktır. Posalı yiyeceklerle yapılan diyet, bu hastalığın iyileşme sürecine büyük katkı sağlamakta ancak bu diyet,  doktor kontrolünde olmalıdır. Kişinin kendi çabasıyla yaptığı diyet uygulaması, hastalığın iyileşmesi adına bir katkı sağlamayacağı gibi gittikçe sağlıksız da olabilmektedir. Vücudun boşaltım sisteminin işleyişini farklılaştırmak ise bu hastalık adına yapılmaması gereken bir eylemdir. Sık sık tuvalete çıkmamak ve vücudun bilinen sistemini bozmamak hastalık için oldukça önemlidir. Hemoroid hastalığından korunmak veya hastalığın ağrısını azaltmak için en etkili yol bol bol su içmektir. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için bol su içmek genel olarak önerilen ve bilinen bir gerçek olduğu gibi; hemoroidden korunmak ve düzenli bağırsak hareketlerini sağlamak için bol su içmek gerekir.

Hemoroid için bilinen en iyi tedavi yöntemlerinden biri ise oturma banyosu olarak da anılan sıcak su uygulamasıdır. Günde en az iki kez ya da her dışkılamadan sonra yapılması gereken bu uygulama, tuvalet sonrasında ılık suya oturma ile şişmiş, ağrıyan ya da kaşıntıya neden olan bölgeleri rahatlatma ve ağrıyı hafifletmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Bunların dışında acı ve baharatlı besinleri tüketmek başlangıç aşamasına bu hastalığa neden olmaz ancak hastalığın başladığı andan itibaren şiddetinin artmasına sebep olur. Bu nedenle basur hastaları acı ve baharatlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır.

Hemoroid Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Farklı Hastalıkların Habercisi Olabilir!

Eğer yukarıda okuduğunuz belirtilerden özellikle makatta kanama ve şiddetli ağrı sizin de şikayetçi olduğunuz durumlardansa, gerekli kontrollerin yapılması için mutlaka hastaneye başvurmalısınız. Çünkü hemoroid şikayetleri kalın bağırsak kanseri şikayetleriyle benzer nitelik göstermektedir. Bu nedenle hastanın durumuna göre hemoroidtedavisi öncesinde kalın bağırsak kontrolü (kolonoskopi) gerekmektedir. Makatta ve çevresinde sıkça görülen diğer hastalıklar, anal fissür (çatlak), fistül (tünel), kıl dönmesi ve siğiller de hemoroid hastalığı ile karıştırılabilen diğer hastalıklardandır. Hayatınızı etkileyecek ve yaşam kalitenize farklılıklar sağlayacak bu hastalığın tedavisi için öncelikle sağlıklı beslenmeye, alkol tüketmemeye ve fiziksel olarak aktif bir hayat sürmeye dikkat etmelisiniz.

Hemoroid Tedavisi Evrelerine Göre Farklılık Gösterir

Hastalığın evrelerine göre farklı tedavi metotları uygulanmaktadır. Birinci derece hemoroid olarak adlandırılan ilk evrede ilaç tedavileri yeterli olurken; ikinci derece hemoroid de ilaç, ışın ve lastik bantla bağlama tedavileri uygulanmaktadır. Daha ileri düzeyde olarak kabul edilen durumlarda ise hemoroid ameliyatı tek çaredir. Hastalığın tedavisi için genel cerrahi bölümüne başvurmalı, doktor kontrollerinizi sıklıkla yapmalısınız. Modern tıp dünyasında uygulanan yöntemlerin tümü Florence Nightingale Hastaneleri’nde hastalara sunulmaktadır. Florence Nightingale Hastaneleri uzman doktorları; tanı ve tedavi için detaylı bir inceleme yapmakta ve gerektiğinde farklı branş doktorları ile multidisipliner bir yaklaşımla çalışmakta; süreçleri tüm ayrıntılarıyla planlamaktadır. Hemoroidiniz hangi evrede olursa olsun Florence Nightingale Hastaneleri Genel Cerrahi Bölümü uzman doktorlarına danışabilirsiniz.

Detaylı bilgi edinmek için https://www.florence.com.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ