BüyüteçNet

Hıçkırık Nasıl Geçer ?

Hıçkırık Nasıl Geçer ?
  • Sağlık
  • 0 YORUM
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ)
    Loading...

Birçok insanda hıçkırık olabilir ve bu hıçkırıkların nedenleri çok fazla farklılık gösterir. Hıçkırık bir spazm olmaktadır. Göğüs ve karın boşluğunda meydana gelmektedir. Hıçkırığa neden olan spazmın ses tellerini kapayarak nefes alımını etkilemesi sonucu ile ortaya çıkar.

Hıçkırığa Neden Olan Şeyler:

Çok fazla besin tüketimi yapmak ve dolu olan bir mide sizin hıçkırığa tutulmanıza neden olur. Çok fazla yemek yemek ve hızlı bir biçimde yemek yerseniz hıçkırığa tutulmuş olursunuz. Hıçkırığa tutulmanın birçok nedeni olmuş olabilir. Aşırı fazla alkol tüketmek de hıçkırığın belli başlı nedenleri arasında yer almaktadır. Aşırı miktarda hava yutmak da hıçkırığa neden olabilir. Kötü alışkanlıkların hemen hemen tamamı hıçkırığa neden oluyor da diyebiliriz. Mesela alkol tüketimi de hıçkırığa neden olur. Sigara içmek ve stres de hıçkırığa neden olur. Duygusal değişimler de hıçkırığa neden olan sebepler arasındadır. Çok sıcak veya çok soğuk içecek veya yiyecek yemek de hıçkırığa neden olur.

hıçkırık

Hıçkırığın Süreci:

Genel olarak hıçkırık kısa sürer. Hemen hemen bir iki dakika kadar sürebilmektedir. En çok süreceği zaman zarfı ise bir iki saat olmaktadır. Daha çok hıçkırık kısa süreçli olabilmektedir. Kimi zaman hıçkırık uzun süreçler olabilir. İnsanlar çok fazla rahatsız olabilir. Bu tür hıçkırıklar çok uzun sürebilir. Aylarca hıçkırık derdi çekmek istemezseniz dikkatli olmalısınız. Hıçkırığa uykusuzluk ya da yorgunluk da neden olabilir. İnsanlar da kiloda kayıp olarak da ortaya çıkabilmektedir. Eğer hıçkırığını geçmiyor ise doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Hıçkırık Nasıl Geçer:

Derince bir nefes almak ve 10 saniye nefesinizi tutmak hıçkırığımızı kesebilir. Kese kağıdına bir kaç defa nefes alıp verebilirsiniz ve bu şekil de hıçkırığını geçebilir. En hızlı bir biçim de bir bardak suda içebilirsiniz. Bir diğer alternatifte bir kaşık bal yemektir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ