Sağlık

İdrar Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

İdrar rengi çoğunlukla vücutta var olan bir sorunun göstergesidir. Renk, birçok önemli rahatsızlığın göstergesi olabilir. Tıp dünyasında, çoğunlukla normalden sapma herhangi bir renk değişmesi ile kliniğe yansır. Örnek vermek gerekişe; sarılıkta deri, göz ve mukozalar sarı renk almaktadır.

Bu yüzden normal yapıda ve salgıda herhangi bir değişme bulmak için dikkatli davranmak gerekir, idrar da bunun bir parçasıdır. İdrarda renk değişmesi altında bulunan rahatsızlık ve bozukluklarında önemli bir göstergesi olabilir. Bu yüzden idrar rengi, bir rahatsızlığın mümkün olan en erken dönemde bulunmasına yardım edecek bir işaret olarak kabul edilebilir.

Böbrek, idrar üretiminden sorumlu olan organdır. Böbrekler sürekli bir şekilde kanın filtre edilmesi görevi üstlenir. Böbrekler kanı filtre etme sırasında su, şeker, amino asitler, vitamin ve diğer yaşamsal maddelerin kan dolaşımına geri iade edilmesini sağlamaktadır.

Bu durum sürekli bir filtrasyonun sonunda ürik asit, kreatinin, üre, hormon atıkları ve toksinler gibi atık maddenin idrara geçerek atılmasına katkı sağlar.

Normal idrar, soluk sarı renklidir ve bu renkler ürokrom ismi verilen maddeden kaynaklanır. Böbrek rahatsızlıklarında söz konusu filtrasyon ve idrarın seçici geri emiliminin aşamalarında hata olduğu zaman, idrarın soluk rengi bazı durumlarda değişiklik gösterir. Söz konusu bozukluklara bağlı bir şekilde kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi, boya ve proteinler gibi maddeler idrara bulaşabilir.

İdrar Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Parlak Sarı İdrar Neyin Habercisidir ?

Vitamin desteği tüketimleri, özellikle suda çözülmekte olan riboflavin ya da B2 vitamini içermekte olan idrar rengini parlak sarı bir hale getirir. Kendi doğal rengi sarı olan riboflavin fazla alınması durumunda idrar renginin değişmesine yol açar. Vitaminler sağlıklı olsalar bile fazla vitamin alınması hipervitaminozis riski taşımaktadır.

Koyu Sarı İdrar Neyin Habercisidir ?

Fazla koyu idrar vücudun susuz kaldığının bir göstergesidir. Bununla birlikte aşırı laksatif alınmış olduğunu ya da B vitamini kompleksleri içermekte olan besin takviyesi alınmış olduğunu gösterir.

Pembe Ya da Kırmızı İdrar Neyin Habercisidir ?

Bu idrar renkleri korkutucu gözükebilir fakat bazı durumlarda değildir. Böğürtlen gibi gıdaların çok tüketilmesinden sonra görülmesi olağandır. Antibiyotikler ve laksatifler, idrarda kırmızı ren tonuna yol açan ilaçlar arasındadır. Fakat önemli diğer bir neden de idrarda kanın var olmasıdır. Bu kan idrar yolu enfeksiyonu, benign prostat hiperplazisi, iyi ya da kötü huylu tümür sonucu olabilmektedir. Ayrıca kırmızı idrar böbrekde kist ya da taş olmasının göstergesi olabilmektedir.

Açık Sarı İdrar Neyin Habercisidir ?

Açık sarı renkli idrar, fazla sıvı tüketildiği zaman oluşur. Fakat karaciğer sirozu ya da hepatit türü bir karaciğer rahatsızlığında görülebilir. Bununla birlikte açık sarı idrar gebelik esnasında görülebilmektedir.

Turuncu İdrar Neyin Habercisidir ?

Genellikle susuzluk, idrarın fazla konsantre olmasına neden olarak turuncu görünmesini sağlar. B vitamini ve havuç suyu da turuncu renkte idrar çıkmasına yol açabilir.

Bir önce ki konumuz olan Hediyelik Eşya Nasıl Seçilir konusunu okuyarak, sevgilinize, ailenize veya dostlarınıza hediyelik eşya alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı