Bilgi

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Belirli bir adreste oturulurken burada kişinin yaşamını sürdürdüğü ikametgah çerçevesinde belli olur. Yasal prosedür kapsamında mutlaka alınması gereken ikametgah, kişinin adres bilgileri ile birlikte kişisel kapsamdaki detaylı bilgileri barındırır. İkametgah belgesini nasıl alınacağını gelinecek olursa, bu konuda birçok insan en doğru bilgi almak için detaylı araştırma gerçekleştirmektedir. Bu çerçevede ikametgah muhtarlıktan mı alınır? Ya da e devlet sistemine giriş yapılarak ikameti alınabilir mi? Hangi belgeler isteniyor ve eğer yaptırılmaz ise ne gibi cezalar var şimdi bir bakalım. Öncelikle ikametgah değişikliği yapıldığı zaman mutlaka bildirimin yasal olarak mecburiyet olduğunu söylemek gerekir. Bu çerçevede eğer bildirimi işlemi gerçekleştirilmez ise ceza ödeneceği bilinmelidir. Aynı zamanda çok fazla uğraşmadan bu işlemlerin gerçekleştirebilmesi adına, hangi belgelerin gerektiği de yine detaylı bir şekilde bilinmesi büyük bir önem arz eder.

İkamet Değişikliği Yapıldığı Yer

Bu çerçevede iki farklı yöntem kullanılarak işlem gerçekleştirilebilir. İlk olarak taşımanın yapıldığı adrese bağlı olan nüfus müdürlüğüne başvurmak suretiyle işlemin gerçekleştirilmesidir. Bu çerçevede hangi nüfus müdürlüğüne bağlı olduğunuzu internet üzerinden ilgili siteye giriş yaparak öğrenebilir ve buna göre nüfus müdürlüğünün adresi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda çok fazla uğraşmadan e devlet sistemine giriş yaparak da ikamet bildirim şeklini detaylı bir şekilde buradan öğrenip gerçekleştirebilirsiniz.

Tabii bu işlem şu an için imza sistemi çerçevesinde uygulanmaktadır. 2007 yılından bu yana gerçekleştirilen kayıt sistemi çerçevesinde, kişilerin ikamet ettikleri yerler detaylı bir şekilde veritabanına girilmektedir. Burada edevlet üzerinden ikametgah değişikliği yaparak gerçekleştirmek adına elektronik imza ya da mobil imzaya sahip olmak gerekmektedir. Anlaşmalı kurumlardan mobil imza ve elektronik imza alınabilir, ancak bunun maliyetini yüksek olduğunu söylemek gerekir. Burada e devlet üzerinden yalnızca ikametgah giriş işlemini yapabilirsiniz. Bu bağlamda noter tasdikli belge, şahsi başvuru işlemi ve aynı zamanda aylık alınan ücretler detaylı olarak verilmek suretiyle bu imza alınabilmektedir.

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır

İkametgah Değişikliği Gerçekleştirirken Gerekli Olan Belgeler

İkametgah değişikliği adına nüfus müdürlüklerine giderken mutlaka gerekli olan belgelerin tam olarak elde edilmesi büyük bir önem arz eder. Bu konuda konut için mutlaka elektrik, su ve doğalgaz ile birlikte telefon faturaları çerçevesinde işlem yapılabilir. Aynı zamanda kira sözleşmesi de götürülerek ikametgah değişikliği nüfus müdürlüklerince gerçekleştirilebilir.

Tabii bunu sağlarken mutlaka nüfus kimliğinizin de yanında olmasına dikkat etmelisiniz. Bu çerçevede beyan edilen adres eğer boş ise o zaman herhangi bir belge talep edilmiyor.  Ayrıca eskiden muhtarlıklara bildirilme durumu vardı. Günümüzde ise nüfus müdürlüklerince gerçekleştirilen adres değişikliği ile birlikte, artık muhtarlıklara bildirme zorunluluğu ortadan kaldırılmış durumdadır. Mutlaka adres değişikliği yapılırken ikametgah çerçevesinde aynı adreste oturacağınız kişilerle gitmeniz büyük bir önem taşır. Bu gerçekleşmiyor ise muhtar ya da apartman yöneticisi ile birlikte başvurma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı