Kaç GünSağlık

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Hamilelik İçin Doğru Zamanlama Nasıl Anlaşılır?

Bu konu ile ilgili kesin bilgiler var ancak en önemli faktör kişisel regli döneminiz, gün sayınız ve yumurtlama tarihiniz. Kesin tarih belli olmuyor değil ancak genellemeler herkes için geçerli olmuyor. Uzmanlar normal şartlarda bir kadının adet döngüsünü 28 gün olarak belirliyor ve 14. günü yumurtanın çatlama ihtimalinin en yüksek olduğu gün olarak kayda geçiyor. Ancak konu o kadar kapsamlı ki gerçek anlamda bir bilgi birikimi istiyor. Gebelik düşünülüyorsa uzmanlara göre her şey normal ise iki ya da üç gün ara ile ilişki en uygun yöntem. Bu şekilde düzenli olarak denemelere en az altı ay devam etmek gerektiği konusunda da hem fikir uzmanlar.İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adet Döngüsü 28 Gün Olmayan Kadınlarda İşler Nasıl İlerliyor;

Uzmanlar bunu gün belirterek kolaylıkla anlamanızı sağlıyor. Bir kadın yumurta çatladıktan 14 gün sonra regl oluyor. Yani öncelikle regl olduğunuz ilk günden diğer regl döneminizin ilk günü arasında geçen günü hesaplıyorsunuz. Toplamda 24 ile 35 gün arasındaki regli dönemleri normal kabul ediliyor. Bunun dışındaki regli dönemleri için mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekli. Gün sayısının az ya da çok çıkması bir sorun olduğunu işaret ediyor olabilir, bu şekilde regli sorunları için hemen bir uzmandan yardım alınız. Diyelim ki 35 günde bir regli oluyorsunuz. Bu durumda yumurtanın çatladığı gün 35-14 olarak hesaplanıyor. Yani siz regli olduğunuz ilk günden itibaren 21 gün saydığınızda doğru günü buluyorsunuz. Başka bir anlatımla yumurtanın olgunlaşma süreci kişisel, bazılarında 14 gün iken bazılarında 21 güne ihtiyaç duyabildiği sonucunu ortaya koyuyor doktorlar.

Yumurta Çatladıktan Sonra Gebelik Oluşur mu?

Yumurta olgunluğa ulaştığında sizin regli olmanıza 14 gün kalmış olduğunu söylüyor uzmanlar. Gebeliğin oluşabilmesi gerçekten büyük bir şans gerektiği de eklenen bilgilerden biri. Doğal süreçte bu dikkat çekmeyen detaylar konu iyice incelenmeye başlandığında gerçek bir mucizeyi ortaya koyuyor. Gebeliğin oluşması için yumurta çatlamadan önce spermlerin yumurtaya ulaşmış olması gerektiği geçerli bilgilerden bir diğeri. Ancak zamanlama önemli, zaman geçtikçe spermler hareket kabiliyetini ve canlılığını kaybettiği açıklanan gerçeklerden. Uzmanlar bununla ilgili olarak en uzun sperm yaşama süresini 7 gün olduğunu söylüyor. Bu da gerçek bir sınav çünkü yumurtaya sadece milyonlarca spermden bir kısmı ulaşıp gebeliğin oluşması için bir ihtimal oluşturduğu verilen bilgilerden. Genetik olarak başka bir ihtimal kabul görmüyor. Seçim ise olgunlaşan yumurtaya ait, kimi içeri alacağına yumurta karar veriyormuş. Bir tanesi kabul edildikten sonra yumurta farklı bir sistemle kendini diğer sperm hücrelerine kapatarak gebelik başlamış olarak kayda geçiyor.

Gerçek Mucize Bebekler;

Yumurtanın yaptığı seçim ile bebeğin oluşumu başlıyor ve bu olaylar gerçekleşirken siz hiçbir şey hissetmiyorsunuz aslında ve hissetmenize epeyce zaman var bilimsel gerçeklere göre. Çünkü ilk belirti reglinizin gecikmesi şeklinde ortaya çıkıyor. Öncesinde hiç bir belirti oluşmuyor maalesef 14 gün bekleyemeyecek bir çıkmaza sokuyor. Şunu bilmek gerekiyor henüz gebeliğinizin anlaşılmasının tıbbi bir yolu bulunmuyor. Taa ki o zorunlu günler geçene dek öğrenme ihtimali bulunmuyor.

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Gebeliği En Erken Ne Zaman Öğrenebiliriz?

Bu zor bir sürecin en başı. Unutmamalıyız ki bu süreç oldukça uzun ve acele etmek ya da stresli davranmak sağlığınızı da zora sokabilir bu paylaşılan bilgilerde en önemli olan. Yine de güzel haber yok değil, erken gebelik testleri normalden 3-4 gün önce öğrenmenizi sağlayacaktır. Ancak henüz onlar için de erken çünkü beta hcg değeri kanınızda yükselmeye başlamış oluyor ve ilk 5 gün sadece kanda bile anlaşılma ihtimali bulunmuyor. İlerleyen günlerde beta hcg idrarda da yükselmeye başlayacak ve onuncu gününden sonra erken gebelik testiyle sonucu öğrenmeniz mümkün doktorlara göre.  Eczaneden alacağınız gebelik testi ile öğrenmek için ise regli gecikmesinin üzerinden 2-3 gün geçmiş olması gerekiyor.

Bu süreçten sonra çift çizgiyi görme ihtimaliniz çok yükseliyor. En net sonucu almak için kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Çift çizgi gösteren gebelik testlerinin yanlış çıkma olasılığı düşük bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor, ancak tek çizgi gösteren gebelik testlerinin yanlış olma olasılığı bulunmaktadır. Eğer gebelik testinde tek çizgi çıkmış olmasına rağmen belirtiler devam ediyor ise bir kaç gün bekleyip tekrar gebelik testi yapmalısınız. Sonuç negatif ya da pozitif çıkmış ise mutlaka bir kadın doğum uzmanından randevu alarak rutin kontrollere bir an önce başlamanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı