Eğitim

İnsan gözü kaç megapikseldir ?

Bu soru insanların çok dikkatin çeken ve en etkileyici sonuçların aldığı sorulardan yalnızca biridir. İnsan gözü, Allah’ın insanlara kattığı en önemli organlardan biridir. Görme yeteneği olmasa idi, Dünya’nın hiç bir anlamı, sıfatı kalmayacak idi.

İnsan gözü gelen bilgileri sinirler vasıtası ile bilgileri direk beyine yollar fakat beyin bu bilgileri otomatik olarak algılayamaz. Beyin gelen bu bilgileri yorumlayarak görüntünün oluşmasını sağlar. Bu görüntü nöronların yani göz içinde bulunan sinir hücrelerinin hızına bağlı olarak değişir. Görüntü hızlı gelirse görme işlemi çok hızlı gerçekleşir.

Bir kameranın görüntü kalitesi ile gözün görüntü kalitesini karşılaştırmak olanaksızdır denebilir. Bir kameranın merceği çok yüksek çözünürlük için büyük merceğe sahip iken göz merceği bir o kadar küçüktür.  Gözümüzün ışık algılayıcılarının yer aldığı retina, sinirsel bir yapıdan oluşan zardır. Retinadaki ışık algılayıcılar, sayısal kameraların algılayıcıları gibi sayılabilir bir büyüklüğe sahiptir. Hatta, retinanın çukur kısmında bu algılayıcıların sayıları diğer bölgelere oranla daha fazladır ve retinanın üzerine düşen ışık beyine sıkıştırılarak iletilir. İşte bu nedenle gözümüz bazen bize oyun oynar ve şekilleri olmadığı gibi görürüz.

Gözümüzdeki ışıkları algılayan hücreler piksel de denebilir, belli bir kritik değerin üstünde olduğu sürece görme kalitesi etkilenmez. Çünkü görüntüyü beyin tamamlar. Hatta tek gözümüz olmasa bile görüntü çözünürlüğümüz azalmaz, yalnızca derinlik hissimiz bir miktar kaybolur. Retina “dekolmanı” olarak adlandırılan ve göz içindeki ışık hücrelerinin büyük kısmının harap olduğu durumlarda bile görüntünün bir kısmını eksik görmeyiz. Bunu şöyle benzetebiliriz: Elinizdeki kameranın merceğinin yarısını kapatıyorsunuz ama ekranda görüntüyü hala tam görüyorsunuz; çünkü kameranın işlemcisi eksik kısmı tamamlıyor.

İnsan gözü kaç megapikseldir, daha iyi bir şekilde irdeleyelim.

Günlük hayatımız da “vay be, adamın cep telefonu kamerası 12.0 mp” ya da “arkadaş bir kamera almış 12 mp” gibi sözler duyar ve teknolojinin ne kadar ilerlediğini düşünürüz. Eskiden telefonlar 1,2 mp olunca vay be ne kadar güzel bir çözünürlüğe sahip derdik fakat gün geçtikçe bu teknoloji ilerliyor ama hala bir insan gözünde ki teknolojiye ulaşamadı ulaşılır mı da bilinmez.

Gözümüz bir kurgu ile planlanmış anlık çekimler yapan fotoğraf makinesi değildir. Daha çok bir video çekimi yapan bir kameraya benzemektedir. Gözümüz, küçük açılarla, anlık hareketlerde bulunur ve etrafımızda ki detayları beyne yansıtarak bilgiye ulaşır ve sürekli kendini günceller. Ayrıca iki tane gözümüz vardır, göz sayısı azalması görme kalitesine etki etmez sadece bunu şöyle düşünebiliriz. Çekim yapan bir kameranın merceğinin yarısını kapatır isek görüntü kalitesinde değişme olmaz sadece görüntünün yarısı kaybolur. İnsan gözü de aynı şekildedir.

insan-gozuYukarıdaki insan gözünün çözünürlüğünü sağlamaya neden olan bilgiler doğrultusunda, şimdi önce küçük bir örnekle başlayalım: Önünüzde 90 a 90 derecelik açıda (gözümüzün açıları yani) bir görüntünün olduğunu farz edelim, aynen pencereden dışarıdaki bir manzarayı seyredermiş gibi olmalı. Bu durumda piksel sayıları ortalama bir göz için:

90 derece * 60 arc-dakika/derece * 1/0.3 * 90 * 60 * 1/0.3 = 324,000,000 piksel yani 324 megapiksel olur.

Her zaman bu kadar çok iyi çözünürlükte göremiyoruz, fakat gözümüz bir portre de istediğiniz tüm detayları görmenize olanak sağlamak için sürekli görüntüyü analiz etmek istediğiniz taraflarda hareket edecektir. Fakat insan gözü, bu açıdan çok daha fazla bir açı görüyor. Bu da 180 dereceye yakın bir açıdır. Ancak küçük düşünüp 120 derecelik bir açıyla bakabileceğimizi varsayacak olursak:

120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576.000.000 piksel bu da 576 megapiksel olduğunu açıklıyor. İnsan gözü kadar etkili ve net olan hiç bir kamera veya fotoğraf makinesi yoktur.
Yani bir insanın gözü kadar iyi gören bir nesne yok, şuanda bulunan en iyi kamera 50 mp fakat fiyatı ise 36,500 dolar. Gözümüzün ne kadar değerli olduğunu buradan anlayabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı