Eğitim

İnsan Sağlığına Etki Eden Etmenler Nelerdir?

İnsanlar çevre ile sürekli bir etkileşim halindedir. Bu nedenle bir çok kişi çevresel sorunlardan etkilenmektedir. Ve etkilenmeler çok değişik boyutlara kadar ulaşmaktadır. Bizlerde bu etkilenmeleri önlemek için öncelikle sağlığımızı bozan etmenleri öğrenmeliyiz.

İnsan sağlığınızı bozan etmenleri saymak gerekirse:

 1. Bünyesel Etmenler:  Genetik Bozukluklar ve metabolik hastalıklar.
 2. Çevresel Etmenler:  Bunlarda kendi arasında altıya ayrılır
  • Fiziksel Faktörler
  • Kimyasal Faktörler
  • Biyolojik Faktörler
  • Psikolojik Faktörler
  • Temel ve Vazgeçilmez Madde Eksiklikleri
  • Sosyal-Kültürel ve Ekonomik Faktörler

1) Bünyesel Etmenler

Genetik Bozukluklar: Kromozomlara bağlı olan kalıtım yoluyla nesillere aktarılan hastalıklardır.  Renk körlüğü, Hemofili gibi

Metabolik  Hastalıklar:  Hormonların eksikliğinde ortaya çıkan bu hastalık ise az büyüme ve çok büyümeye neden olur. Örnek verecek olursak gut hastalığı.

2) Çevresel Etmenler:

Fiziksel Faktörler

Hava kirliliği, su, lağım, gübreler, çöpler bunlar başlıca fiziksel faktörlerdir. Ve bunların temiz tutulması ise insanların elindedir. Eğer uyulması gereken kurallara uyulursa bu faktörler sağlıklı durumlara gelir.

Kimyasal Faktörler

Haşere ilaçları, tarım ilaçları ve sular da bulunan zehirli elementlerdir. Tarım ilaçlarının bilinçsizce kullanılması ve haşere ilaçlarının zehir etkisi oluşturması gibi etmenlerdir.

Biyolojik Etmenler
Mikroorganizmalar

Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Yararlı ve zararlı olan türleri mevcuttur.
Yoğurdun mayalanması ve insan vücudunda vitamin üreten bakteriler yararlı gruba girer. Ancak  menenjit, tifo, verem, çocuk felci gibi hastalıklara yol açan bakteriler ise zararlı gruba girer.

Bitkiler

Bazı bitkiler insan üzerinde uyuşturucu etkisi bırakır. Bunlara zehirli mantarlar ve haşhaş örnek verilebilir.

Hayvanlar

Bizlere et, süt, yumurta verenler hayvanlar  hastalıkta bulaştırabilirler. Mesela kuduz hastalığı buna örnektir.

Temel ve Vazgeçilmez Madde Eksiklikleri

Yağ asitleri, vitaminler, aminoasitler ve mineraller  vücudumuzda üretilmeyen  mutlaka dışarıdan alınması gereken maddelerdir.  Bu maddelerin eksikliğinde vücutta metabolik hastalıklar oluşur. Örneğin; iyot eksikliğinde guatr, A vitamini eksikliğinde ise gece körlüğü

Psikolojik Faktörler

Uzun süre boyunca devam eden stresler mide ve kalp rahatsızlıklarını meydana getirir. Ayrıca çaresizlik duygusu bağışıklık sistemini zayıflatarak kalp krizi riskini yükseltir.  Bu nedenle stres sağlığa etki eden etmenler arasındadır.

Sosyal-Kültür ve Ekonomik Faktörler:

Toplumun sosyal çevresini meydana getiren faktörlerin sosyal-kültürel ve ekonomik etkileşimler olduklarını biliyoruz.

Bir insanın çevresini ve toplumsal yapısı akrabaları, dini, dili, ırkı belirler. Aynı zamanda bu faktörlerde kültürel yapıyı doğurur.

Kültürel yapılarda sosyal yapıyı etkiler. Olumlu şekilde değişen kültürel ve sosyal yapılar halkın bilinçlenmesi sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı