Genel Kültür

İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?

İnsan susuz kaç gün yaşayabilir, bu konu oldukça merak edilmiştir. Susuz kaç gün yaşayabiliriz gibi sorular bu sorunun varyasyonlarıdır. Özellikle merak edilen ölüm orucu tutulurken su içilip içilmediği olarak bilinir. Dünya da susuz olarak en uzun yaşayan insan hapishane de gardiyanlar tarafından hücreye atılan bir erkektir. Bu kişi hücreye atıldıktan sonra unutulur ve üstünden tam 18 gün geçer, bu süre zarfında yaşadığı anlaşılır. 18 gün sonra canlı bulunmuş olmasına rağmen ölmek üzere olduğu anlaşılır ve bu hemen tedavi uygulanır. Bu yaşananlar insan susuz kaç gün yaşar sorusunun cevabını vermiş oluyor diyebiliriz.

Ama bilim insanlarına göre su içmeden 7 en fazla 7 gün yaşanabilir. İnsan susuzluğa ortalama 168 saat dayanmaktadır. Bu bilgiler ışığında öğrenilmesi gereken şeylerden biri de her insanın susuzluğa dayanma gücü bir değildir. Hücre de ölmek üzere bulunan kişi ile daha 3 yaşında ki bir çocuğun dayanma gücü hiç de aynı olmayacağı bilinmektedir.

Vücut Susuz Kaldığında Ne Olur?

İnsan vücudu oldukça hassastır. Hassas olduğu kadar da dayanıklıdır diyebiliriz. Vücudun büyük bir kısmı sudan meydana gelmektedir. Bu oran yani vücudun %70 dolaylarında su olduğu bilinmektedir. Su hayat olduğunun ise bu bir kanıtıdır. Buna göre bir insan susuz kaldığı zaman vücudunda tüm hücreleri susuzluk yaşamaya başlayacaktır. Vücutta bitkinlik, kan basıncında düşme, yoğun baş ağrısı gibi belirtiler baş göstermeye başlayacak ve en gözlenebilir etkisi ise vücutta kuruluk başlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı