Sgk

İpotekli Ev Satılabilir Mi ?

İpotek; alacaklı olan bir kişinin, bir kurumun veya bir bankanın alacaklarını teminat altına alması için borçlu kişinin taşınmazlarına satılamaz şerhi koyulmasıdır. Bu şerh ile taşınmaz gayrı menkul normal bir gayrı menkul gibi satılamaz. İpotek yöntemi genellikle konut kredisi ( mortgage )  kullandıran bankalar tarafından her kredi kullanımında gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca taşıt kredisi kullandıran bankalar da taşıtları ipotek altına alabilmektedir. Bu şekilde ipotek altına alınan ve satılamaz şerhi koyulan taşınmaz gayrı menkuller ve arabalar için satış işleminin gerçekleşmesi için bir kaç farklı yol izlenebilir. Bu yollar; ev üzerindeki ipotek kaldırılarak satış işlemi gerçekleştirilebilir, evi veya arabayı ipotekli olarak anlaşmalı bir şekilde satarak gerçekleştirilebilir.

Ev sahiplerinin bu durumdan rahatsız olarak mahkemelere başvurması sonucu mahkemeler aynı kararları vermiş ve: kredi borcunun teminatı olarak ipotek altına alınan taşınmazların sahipleri tarafından üçüncü şahıslara satılmış olması alacakların haklarını ortadan kaldırmaz, şeklindedir. Yani ipotekli evin satışında evin ipoteği kaldırılmamasının bir riski yoktur anlamına gelmektedir.

evEv ve araba üzerindeki ipoteği kaldırarak satış yapma: Bu yöntemde ipotek altında bulunan evin veya arabanın satışının yapılabilmesi için ipotek borcunun kapatılması ve ipoteğin kaldırılması gereklidir. Bu yöntemde ipoteği kaldırmak için şu yollar izlenebilir:

– Alıcı ile noter huzurunda anlaşma yapılarak imzalanan taahhüte göre satıcı kişi alıcıdan evin veya arabanın parasını alır ve bankaya olan borcunu ödeyerek ipoteği kaldırır. Bu sayede ev veya arabanın satışı için bir mani kalmaz ve satış işlemi gerçekleşir:
– Evin sahibi ipoteği kaldırmak için tüketici kredisi kullanabilir. Tüketici kredisi ev kredisi olmadığından KKDf ve BSMV vergileri de ödenir. Tüketici kredisi ile ipotek borcu kaldırılır ve satış işlemini gerçekleştirmek için bir engel kalmaz.

Banka ve alıcı ile analaşarak  ipotekli bir şekilde satış yapma: Alıcı ve satıcı kendi aralarında ipoteğin devri konusunda anlaştıktan sonra bankaya giderek ipotek devri için banka ile de anlaşmaya varırlar. Bu anlaşma alıcı satıcı ve banka yetkilisi tarafından imza altına alınır. Bu imza ile birlikte evi satın alan kişi imza tarihinden itibaren ipotek borcunun taksitlerini ödemeye başlar. Ancak kendisi konut kredisi kullanmadığı için ödeyeceği taksitlere KKDf ve BSMV vergileri eklenir. Bu tarihten itibaren ipotek borcu yeni alıcının borcu olmuştur. Taksitlerini ödemediği takdirde banka eve al koyabilir ve alacaklarını tahsil etmek için satabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı