İş Bankası Devlet Bankası mı?

  • Mesut YEŞİLYURT

Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde 1924 yılının sekizinci ayında “Türkiye Cumhuriyetinin ilk ulusal bankası” olma özelliğini taşıyarak hizmete başlamıştır. Kurtuluş savaşının getirmiş olduğu ekonomik buhranın getirmiş olduğu zorlukların üstesinden gelmek için ekonomik faaliyetlerin korunmasını sağlayacak bir banka ihtiyacı doğmuştur.

İş Bankası Devletin mi?

Türkiye için çok önemli projelerde yer alan Türkiye İş Bankası cumhuriyet döneminin ilk milli bankası olarak hizmete başlamıştır. Türkiye’de gerek duyulan tüm bankacılık işlerini halletmek, girişimcilik konusunda finansman olmak, milli tasarruflarımızı kontrol etmek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kredi ihtiyaçlarını karşılamak için pek çok önemli işlere imza atmıştır.

Fakat 1997 yılından sonra özelleştirme kapsamına alınıp ortaklık yapısıyla işletilmeye başlamıştır. İş Bankasının ortaklık yapısının %40’ı İş Bankası Munzam Sandık Vakfı, %28’i Atatürk Hisseleri (Cumhuriyet Halk Partisi), %32’si ise halka açık pay oluşturmaktadır.

İş Bankası Kime Ait?

2017 Mart ayı sonundaki piyasa değeri 29.880.186.100 TL olan İş Bankasının eşi benzeri bulunmayan bir ortaklık yapısıyla çalışan ve Munzam Sandığı aracılığıyla emekli olanların ve çalışanların %39.95 oranıyla ortak olduğu görülmektedir. Ayrıca yukarıda belirtilen Atatürk hisselerinin payın tamamının Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na verilmesi Atatürk tarafından talimat edilmiştir. İş Bankasının sahibi ise emekli sandığıdır.

İş Bankası Özel Bir Banka mıdır?

İş Bankası Türkiye’de kurulan ilk ulusal banka olma özelliğini taşımasına rağmen 1997 yılından itibaren ortaklık yapısı tek bir kişiye bağlı değildir. İş Bankası özel bir banka olmasına rağmen halka verdiği uygun faiz oranları ve ödeme koşulları sunmakta ve tercih edilen bir banka olmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı tercih edilen bir banka olan İş Bankası günümüzde hala hizmet vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Sanal Para İle Vergi Ödenebilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI