Kaç GünSağlık

İshal Kaç Gün Sürer? (Çocuk ve Yetişkin)

İshal, gün içinde üç defa ve daha fazla sıvı şekilde dışkılamaya verilen addır. Sıvı kaybı oluşturduğu için zaman zaman tehlikeli bir hal alabilir. İshal başka hastalıkların da belirtisi olabilirken vücutta yalnızca ishal belirtisi de olabilir. Çoğu zaman bir iki gün içinde kendiliğinden geçen ishal, ilaç takviyesi, beslenme şekli ve bol su alımıyla daha kolay ve sağlıklı bir şekilde de atlatılabilir.

Çocuklarda İshal Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde ve çocuklarda ishal çok sık görülen bir rahatsızlıktır, ishalin sebebi mide ve bağırsakların iltihaplanmasıdır. Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde ishal görülebilirken, bu bir grip ve soğuk algınlığının neticesinde de gelişebilir. Çocukların bir gıdaya alerjilerinden ya da bir gıdayı gereğinden fazla tüketmelerinden kaynaklı ishal sorunu olabilir. Antibiyotik kullanımı da çocuklarda ishale sebep olabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda ishal, karın ağrısı, günde üç defadan fazla sıvı dışkılama, huysuzluk, iştahsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkar. Kusma ve ateş de ishalle birlikte gözlemlenebilir. İshal sıvı kaybına ve mineral kaybına yol açtığından tehlikeli bir hal alabilir. Çocuklarda ishalin süresi ise iki üç gün ve bir hafta arasında olabilir. İshal bir haftadan fazla sürdüğü halde geçmediyse tehlike arz edebilir. Bu durumda hekime başvurulması önerilir.

Çocukların ishallerinin geçmesi için bol bol su tüketmeleri ve anne sütü ve vitaminli mineralli gıdalarının tüketimine devam edilmesi önerilir. İshal olan çocuğa hazır meyve suları, şekerli gıdalar, paketli gıdalar gibi besinlerin yedirilmesi önerilmez, bunlar ishale sebep olan besinler olabilir. İshal olan çocuğa muz püresi, nişastalı gıdalar, pirinç lapası gibi besinlerin yedirilmesi önerilir.

İshal Kaç Gün Sürer? (Çocuk ve Yetişkin)

Çocukları ishalden Nasıl Koruruz ve Biz Nasıl Korunuruz?

İshal bulaşıcı bir hastalıktır. Ellerimizi sık sık yıkayarak, havuz suyu gibi suları yutmamaya dikkat ederek ondan korunmaya çalışabilir. Bulaşma riskinin haricinden bazı gıdalardan da kaynaklanabilir. Üzüm ve elma suyu ishale sebep olabilir. Süt ürünleri de kontrolsüz tüketildiğinde ishale sebep olabilir, kafein içeren çikolata ve kahve gibi gıdalar da bağırsakları etkilediğinden ishale sebep olabilir. Bezelye, nohut ve kuru fasulye gibi besinlerin sindirilmesi zor olduğundan kalın bağırsağa yeterince sindirilmeden geçip ishal ve gaz gibi sorunlar oluşturabilirler. Glutenli yiyecekler ve asitli içecekler de ishale sebep olabilirler.

Yetişkinlerde İshal Kaç Gün Sürer?

Yetişkinler için de çocuklar kadar zor geçen ishal, günlük hayatı olumsuz etkiler. Yetişkinlerde ishalle birlikte mide bulantısı, kusma, grip, yorgunluk, iştahsızlık görülebilir. İshalle birlikte seyreden en önemli şey ise karın ağrısıdır. Ağrılı bir ishal günü yaşamayı oldukça zorlaştırır hatta bazı durumlarda imkansızlaştırır. Yetişkinlerde de ishalin sebebi antibiyotik kullanımı olabilir. Antibiyotik kullanımı bırakıldığında ya da bitirildiğinde ishal de kesilir. İshalin kesilmediği durumlarda bir hekime danışmanızda fayda var.

İshal Kaç Günde Normalleşir?

Kızartmalar, yağlı gıdalar, kırmızı et, kahve, çikolata, şekerli ürünler ishal için oldukça zararlıdır ve ishal olunduğunda bu gıdaların tüketilmesi ishalin geçmesini engellerken daha da artmasına, ağrılı bir hal almasına sebep olabilir. Normal bir ishal bir hafta ile on gün arasında bir uzunlukta seyredebilir, sürekli ishal olduğunuzu düşünüyor ve bunun hiç geçmediğini ya da geçse bile sık sık tekrarladığını gözlemliyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı