BüyüteçNet

Işın Kılıcı Dövüş Teknikleri

Işın Kılıcı Dövüş Teknikleri

Işın kılıcı dövüşleri Star Wars(Yıldız Savaşları) evreninde vazgeçilmez bir olgudur. Hem karakterleri hem de izleyicileri heyecanlandıran bu düellolar hem gerçek hem de büyülü bir dünyadan işler taşır. Bu dövüşleri gerçekleştiren Sith lordları veya Jedi(Ceday) Savaşçıları ışın kılıcı kullanımında özel eğitim alır. Bu özel eğitim hem kendileri hem de çevresindekileri korumanın yanı sıra çevreye hakim olmayı da sağlar. Özellikle Jedi savaşçıları gerek olmadığı takdirde ışın kılıcını kullanmaz. Çünkü bir Jedi savaşçısı ışın kılıcının yüksek tahribat Gücü hakkında bilgilidir ve olabildiğince Gücü kontrol ederek rakibini bertaraf etmeye çalışır. Gücü kullanmayalara karşı ışın kılıcını kullanmaya gerek yoktur çünkü Gücün kontrolü rakipleri alt etmeye yetecektir. Ancak bazı durumlarda Güç tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumlarda ise bazı savaş tekniklerinin kullanılması gereklidir. Örneğin Master(Üstat) Yoda kısalığı telafi etmek için Ataru tekniği, bir diğer üstat Mace Windu ise nefretini daha etkili bir biçimde kullanmak için Vaapad tekniği kullanmıştır. Kont Dooku’nun kullandığı Makashi tekniği ise dövüşündeki zerafeti ve estetiği açığa vururdu.

Söylediğimiz üzere ışın kılıçları teknolojik olarak geliştikçe savaşçılar yeni tekniklere ihtiyaç duymuş ve verimli kılıç teknikleri geliştirmişlerdir. Kullanılan ilk teknik Shii-Coo olmuştur. Shii-Coo kısaca vücuda gelen saldırıları bloklama olarak düşünülebilir. Jedi adayları(Padawanlar) eğitilirken öğrenilen ilk tekniklerden biridir. Işın kılıcı olmayan kişilere ve ışın tabancalara karşı oldukça etkili olsa da birebir düelloda yetersiz kalmaktır. Bu tekniği son filmde Darth Vader’in kullandığını söyleyebiliriz. Bu tekniğin ustası Jedi Ustası Kit Fastodur ve bu teknik sayesinde Darth Sidious’u yenebilmiştir. Bir diğer teknik ise Makashi olarak adlandırabilir. Bu teknik filmlerde çok fazla görülmese de genelde bir Jedi savaşçısının repartuvarında vardır ve basit savurma hareketi olarak da isimlendirebilir

Soresu isimli ışın kılıcı teknikleri içerisinde en çok savunma kapasitesine sahip olan tekniktir. Soresu tekniği sahip kılıç savaşçıları, rakibini yorana kadar veya rakibi hata yapana ışın kılıcını yakın tutarak savunmayı sürdürür. Bu tekniğin en başarılı uygulayıcısı Obi-Wan Kenobi’dir. Obi-Wan bu teknik sayesinde Djem So ustası Anakin Skywalker, Vaapad ustası Darth Maul gibi savaşçıları yenmeyi başarmıştır. Ataru adı verilen bu teknik ise fiziksel olarak yapılması zor akrobasi haraketleri içerir. Çok yükseğe zıplamak, çok hızlı koşmak gibi efor isteyecek hareketlerden yararlanmak için ışın kılıcı ustası Güç’ten yararlanır. Filmlerde de gördüğümüz üzere Yoda bu teknikte döktürmektedir. Djem So tekniği en agresif tekniklerden biridir, dolayısıyla Jedi’lar tarafından pek tercih edilmez. Darth Vader bu tekniği ustalıkla uygulayan en bilindik savaşçılardan biridir. İlginçtir ki oğlu Luke Skywalker da ışın kılıcı düellosunda bu teknikten faydalanır. Niman tekniği pek çok tekniği ortak bir şekilde kullanarak uzlaşma çalışmalarında kullanılır. Savaşlarda pek verimli bir teknik olmadığından çok tercih edilmez. Son teknik olan Vaapad ise fazla kullanılmaz. Sebebe ise yüksek konstrasyon, Güç kullanımı ve üst seviye ışın kılıcı bilgisi ister. İmparator Palpetine veya Mace Windu gibi son derece üst düzey savaşçılar tarafından kullanılmıştır. Bu teknikte usta olmak için disiplin ve saf bir ruh gerekmektedir.

Bütün teknikler Jedi ve Sith savaşçılarının fiziksel ve ruhsal hallerine göre geliştirilmiştir. Birbirine üstün gelme durumları tamamen düellonun koşullarına bağlıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ