BüyüteçNet

İspanya’nın En Güzel Sarayları

Gezmeyi kendine ilke edinmiş insanların mutlaka görmesi gereken yerler arasında İspanya mutlaka yer buluyor. En çok ilgiyi gören Avrupa’nın görkemli sarayları ve katedralleri tarihe ışık tutmakla birlikte yapısal özellikleriyle de mest ediyor. İspanya saraylar yönü ile gezi insanlarına istediklerini verebilen nadide ülkelerden birisi. Farklı mimari yapısı ve ihtişamlı duruşları ile İspanya’nın en güzel sarayları gezilip görülmeyi bekliyor.

İspanya’nın en önemli saraylarını, yerlerini ve önemli yapıtlarını görebileceğiniz kapsamlı turlar düzenleniyor. Prontotour’un düzenlediği İspanya turları tavsiye ettiğimiz bir seçenektir.

İhtişamlı Görüntüsü İle Palacio Real

İspanya’ya doğru yol alma fikrinde olan insanların mutlak surette görmeleri gereken mekanlardan biri de Palacio Real Sarayı’dır. Sarayın mimari yapısı daha ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmeye yetiyor. Birçok çevrede İspanyol monarşisinin merkezi olarak bilinen bu saray 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Madrid’de bulunan bu saray eski dönemlerde daha çok önemli törenlerin ve kutlamaların gerçekleştirildiği bir mekan olarak tasarlanmış. Dönemin kraliyet ailesi ikamet olarak Zarzuela Sarayı’nı kullanmayı tercih etmiş.

Büyük saray bir dönem büyük bir yangın nedeniyle önemli zarar görse de 5. Philip tarafından yeniden inşa ettirilerek eski ihtişamına kavuşturulmuş. Saray yapı olarak farklı bölümlerden oluşuyor. Ana giriş kısmında oldukça etkileyici ve kıvrımlı yapıda iki merdiven bulunuyor. Merdivenler Markiz Scotti’nin önerisi ile yapılmış ve kral ile kraliçenin kullanımına tahsis edilmiş. Sağdaki merdiveni kral için soldaki merdiven ise kraliçe için tasarlanmış.

Fotoğraf çekiminin serbest olduğu bu alanda yüksek, altın varaklarla süslü tavanlar oldukça ilginizi çekecek. Bir diğer alan ise taht odası. Burayı ziyaret eden herkesin ortak fikri sarayın en etkileyici bölümünü oluşturuyor olması. Kraliyet adına önemli törenler ve seremoniler burada gerçekleşiyor. 6. Charles’in eşi Saksonya Kraliçesi Maria Amalia tarafından bizzat tasarlanan porselen odası ise farklı renklerdeki porselenleri ile dikkatleri çekiyor.

Granada İncisi Elhamra Sarayı

İspanya’yı ziyaret edenlerin Granada’da bulunan Elhamra Sarayı’nı görmeden dönmesi büyük bir eksiklik olacaktır. Endülüs Emevileri döneminden kalma Elhamra Sarayı’nın temelleri 1232 yılında atılmış. İslam mimarisinin güzel örneklerinden biri olan saray günümüze kadar bozulmadan ulaşabilmiş yapılar arasında yer alıyor. Sıcak İspanya havasında Elhamra Sarayının serinletici bahçelerinde dolaşmak sizlere kendinizi de iyi hissettirecektir. Ancak saray her gün belirli sayıda ziyaretçi kabul ediyor. Bu nedenle burayı ziyaret etmeden önce mutlaka giriş saatlerini öğrenerek gitmenizde yarar var.

Sevilla: Alcazar Sarayı

Sevilla’nın dar sokaklarını ve Alcazar Sarayı’nın görkemli görüntüsünü keşfetmeden ülkenize dönmeyin. Alcazar Sarayı Uncesco Dünya Mirası listesinde yer alan saraylardan biri ve oldukça geniş bir alan üzerinde kurulmuş. Büyük bir saray olması nedeni ile buraya gelen ziyaretçiler bu saray için bir günlerini harcamayı göze alabiliyorlar. Çünkü sarayın tamamının güzel bir şekilde gezilebilmesi için bir gününüzü feda etmeniz gerekebiliyor. Tahribata uğramadan günümüze gelen sarayın onlarca odası arasında keyifli bir şekilde dolaşabilir ve saray bahçesinde dinlenme molası verebilirsiniz. Alcazar Sarayı ziyaretçileri için oldukça güzel tarihi mekanlardan birisidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ