İstenmeyen Siyah Noktaları Gidermek İçin Yöntemler Nelerdir ?

kil maskesi nasıl yapılır
  • Mesut YEŞİLYURT

Günümüzde 10 kadından 9’unun yaşıyor olduğu problem olan siyah noktalar, küçük ve yokmuş gibi görünüyor olsa da bireyler adına sorun olmaya devam ediyor. Hem günümüzde hemde uzun zamandır görülen siyah noktalar için bir çok tedavi yöntemi aranıyor. Günümüzde bu durumun biraz daha fazla artmış olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bunun sebebi ise tamamen yenilen yiyecek ve içeceklerin değişiminden dolayı görülebiliyor. Sağlıklı beslenme, günümüzde artık pek görülmediği gibi fast food tarzı yiyeceklerin daha çok tüketildiği de gözlerden kaçmıyor. Bu tarz yiyecekler insanları tatlarıyla mest etse de, hem sağlık hem sivilceleri ve gözenekleri engellemek adına bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Günümüzde gözlemlenen siyah noktaların sebebi tabiki sadece beslenme olmuyor. Aynı zamanda sivilcelerin sıkılması sonucunda da ciltlerde siyah noktalar oluşabiliyor. Bir çok kadın yüzündeki sivilceleri engellemek adına yöntemlere başvuruyor fakat aynı zamanda duramayıp, o sivilceleri ellediğimizde oluyor. Bu durumu durdurmak adına sivilceler için bulunan doğal yöntemler yani maskeler veya peelingler yardımıyla halledebilirsiniz.

Siyah noktalar yaş farkı olmadan her bireyde görülebiliyor fakat ergenlik döneminde daha çok ortaya çıktığı da gözlemleniyor. Yaş farkı olmadan her yaşta rahatsız eden bu siyah noktalardan kurtulmak ise elimizdeki tüm doğal malzemelerle oldukça mümkün. Eğer siyah noktalarınız varsa ve bundan rahatsızsanız, doğal yöntemlerle, düzenli olarak uyguladığınızda kolayca kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin En Etkili Yöntem Nedir, Nasıl Uygulanır?

İstenmeyen siyah noktaların giderilmesi adına bir çok doğal maske yöntemi bulunur fakat bu durumlarda oran olarak artış veya yükseliş olarak gözlemlenen maskeler vardır. Siyah noktaların büyük oranda giderilmesi her maskede görüldüğü gibi, Kil Maskesinde de görülmektedir. Bu durumda cildinize uygun olup olmadığını cilt türünüzü göz önünde bulundurarak kullanabileceğiniz bir çok maske vardır. Kil Maskesi ise hem siyah noktalar için birebir ve fazlasıyla giderici olduğu gibi aynı zamanda da tüm cilt türleri kullanabilmektedir. Cildinizin kuru veya yağlı oluşu bir şey fark ettirmez. Bu durum kil maskesi için geçerlidir. Eğer başka maske tercihi yapacaksanız bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Şimdiye dek en etkili ve basit yöntem Kil Maskesidir.

 

 

Kil Maskesi Nasıl Uygulanır ?

 

Düzenli cilt bakımıyla, cildinizdeki siyah maskelerden arınabilirsiniz. En doğal ve en etkili yöntem ise Kil Maskesidir. Mineral bakımından oldukça zengin olan bu maske aşırı yağlı ciltlerde, yağ oranını dengeliyor olduğu da görülür. Bu maskenin uygulanışı oldukça basittir.

Gereken malzemeler;

  1. Kil
  2. Su

gördüğünüz gibi gerektirdiği malzemelerde oldukça azdır.

 

Uygulanışı;

Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı kil ekliyoruz ve daha sonrasında yoğun bir krem almasını sağlayacak derecede azar azar su ilave ediyoruz. Su için belli bir miktarda ölçü bulunmamaktadır. Fakat yoğunlaşıp krem kıvamı alana kadar su ilave etmelisiniz. Yapım aşaması sadece bu kadar sürüyor. Daha sonrasında cildinize uygularken, göz ve dudak çevreniz haricinde yavaşça uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bir fırça yardımı ile de yapabilirsiniz. 10 dakikaya yakın bir süre beklettikten sonra, yüzünüzü yıkayarak temizleyebilirsiniz. Yapılışının basit olduğu kadar uygulanışı da basittir. Bekletme süresi fazla değildir. Daha fazla bir sürede bekletmemenizi öneririz. Yüzünüzde fazla beklettiğiniz zaman cildinizi bir o kadar kurutabilir. Bu yüzden tamamen kurumadan yıkayabilirsiniz.

 

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Kil maskesi yapıldıktan sonra, yıkayıp yüzünüzü kuruladığınız zaman nemlendirici sürmeniz gerekir. Kil cildinizi biraz kurutabilir. Nemlendirici sürmeyi unutmamalısınız.
  • Pembe, yeşil veya beyaz kil oluşu fark etmez, her biri cildinizi yağdan arındıracaktır. 3’ünden 1’ini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  • Cildinizin tahriş olmaması, fazla kurumaması için kil maskesini haftada 2 kez kullanabilirsiniz.
  • Düzenli kullanımda, farkı gözlemleyebilirsiniz.
  • Maskeyi yüzünüzde asla ve asla fazla bekletmemelisiniz. Cildiniz her ne kadar fazla yağlı olursa olsun bu yağların gitmesini amaçlayarak cildinizde maskeyi bekletmeyin. Cildinizin bu yağlara ihtiyacı var.

Bir önceki yazımız olan Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Çözümler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI