Sağlık

Kaç Haftalık Hamileyim? (Kolay Hesaplama)

Kaç Haftalık Hamileyim (2018)

Hamilelik, her zaman çok değerli ve çok heyecanlı bir süreç olmuştur hem anne hem de baba adayları için. Küçük bir çocukken bile kızlar evcilik oyunlarında anne rolünü üstlenir ve oyuncak bebeklerine şefkatle bütün sevgilerini verirlerdi. Çocuk sahibi olmak, anne baba olmak işte bu yüzden çok önceden beri önemli ve kutsaldı. Her kadın bunun hayalini kurar ve bu hayale kavuşacağı günü beklerdi.

O yüzden çiftler evlendiklerinden kısa ya da uzun bir süre sonra, kendileri için doğru zaman geldiğinde bu adımı atarlar ve çocuk sahibi olmayı denerler. İşte bu karar ve süreçten sonra kadınlar için hamilelik süreci başlar.

Hamilelik başlangıcının en büyük göstergesi regl gecikmesi olarak gösterilir. Hamilelik süreci başlayan kadınlar, hamilelik boyunca regl olmadıkları için hamile olduğunu da kendi regl düzeninin bozulması ve regllerinin gecikmesiyle anlarlar. Ve daha sonra da 38 ya da 40 haftalık süreç başlar.

[Hesaplama form=”GebelikHesaplama” renk=”Mavi”]

Kaç Haftalık Hamileyim? (Kolay Hesaplama)

Bebeğin Anne Karnında Gelişimi

Hamilelik sürecinin 40 haftaya yakın sürmesinin en büyük nedeni bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması için anne karnında gelişimini tamamlamasıdır. Bu da anne karnındaki bebeğin her hafta değişik gelişim aşamalarından geçmesi demektir.

Bunun için eskiden süreç doktor ile devam eden ve anne babanın kendi imkanlarıyla bilgi sahibi olduğu, kör ve zor bir süreçken artık gelişen teknolojinin imkanlarıyla anne ve baba adayları bebeklerinin gelişimi konusunda daha fazla bilgi sahibi olup, süreçlerini buna göre yönetebiliyorlar. Peki, bunu nasıl sağlayacağız ve bu gelişimi nasıl takip edeceğiz diyorsanız artık bunun için çok fazla uygulama var.

Kaç Haftalık Hamileyim? Nedenleri

Son çıkan hamilelik uygulamalarından bir tanesini tercih ederek ilk önce girişinde en son regl başlangıç tarihinizi girmelisiniz, burada atlanılmaması gereken en önemli detay reglinizin bitiş tarihini değil, başlangıç tarihini girmelisiniz. Girdiğiniz tarihe göre gebelik ve kaç hafta hamile olduğunuz bilgisi hesaplanacaktır. Ancak unutmamalısınız ki bu kesin hesaplanan bir tarih değildir, en net tarihi öğrenmek için hamilelik durumunuz kesinleştikten sonra doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun yapacağı ultrason ölçümlerine göre bebeğinizin kesin haftasını öğrenebilir ve süreçlerinizi buna göre ilerletebilirsiniz.

Bebeğinizin hafta bilgisi kesinleştikten sonra yüklediğiniz hamilelik uygulamasına bu hafta bilgisini girmelisiniz. İşte bu aşamadan sonra hayat siz ve bebeğiniz için çok kolay olacak. Bebeğinizin hafta hafta karnınızdaki büyümesini, hangi organlarının gelişmeye başladığını, bebeğinizin boyutunun ne kadar olduğunu görebilir ve bebeğinizin o haftalar neye ihtiyacı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu uygulama tabi ki sadece bebeği içeren bir uygulama değil çünkü hamilelikte bebeğin sağlığı kadar annenin sağlığı da bir o kadar önemli. Bebek, anne karnında büyümeye devam ederken hafta hafta aynı şekilde gebe annede de gelişmeler olur. Annede olması gereken değişimler nelerdir, nelerden kaçınılması ve nelerin yapılması gerekir. Ne yenmeli, neyden uzak durulmalı ve hamilelik süreci boyunca hangi aktiviteler daha sık yapılmalı, doğuma nasıl hazırlanılmalı. Evet, biliyorum okuduğunuzda sizin de kafanız karıştı ve hangisinden başlayacağınızı bilemediniz. Merak etmeyin artık bu uygulamalar sayesinde hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını riske atmadan, hafta hafta bebeğinizi takipte kalarak yapmanız gerekenleri öğrenmeniz ve başarılı bir hamilelik süreci geçirmeniz çok kolay.

Kaç Haftalık Hamileyim? (Kolay Hesaplama)

Son Adet Tarihine Göre Kaç Haftalık Hamileyim?

Bu soruyu söylediğinizi duyar gibiyim. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ilk önce doktorunuza başvurarak hamileliğinizi kesinleştirmelisiniz, hamile olduğunuz kesinleştikten sonra doktorunuzun yapacağı testler ve ultrason ölçümlerinden sonra hem sizin hem bebeğinizin sağlığı kontrol edilecek ve bebeğinizin kaç haftalık olduğu, şu anki sağlık durumu ve gelişimi konusunda bilgilendirileceksiniz.

İşte bu bilgilendirmelerden sonra hamilelik uygulamanızı kolayca cep telefonunuza yükleyecek ve bebeğinizin, sizin ve hamileliğinizin bilgilerini bu uygulamaya yükleyeceksiniz. Yüklediğiniz andan itibaren bebeğinizin şu anki boyutunun ne olduğu, hangi organlarının oluşmaya başladığı ve karnınızda ne gibi süreçlerden geçip, neye ihtiyacı olduğu konusunda bilgiler düşecek. Dilerseniz uygulamanıza hafta hafta ve doktora gittikçe bebeğinizin ultrason görüntülerini de yükleyerek daha sonra hem kendiniz hem de bebeğiniz için bir anı kitabı oluşturabilirsiniz.

Hamileliğiniz devam ettikçe yapmanız gereken testler, dikkat etmeniz gereken sağlık önerileri ve cinsel hayatınız konusunda da bilgilendirileceksiniz. Hamileliğiniz rahat geçsin ve takibini yapalım diyorsanız, haftalık takip artık çok kolay.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı