Kalp Krizi Nedir ve Öncesindeki Belirtiler Nelerdir?

  • Mesut YEŞİLYURT

Kalp krizi nedir ve öncesindeki belirtiler nelerdir sorusu sağlığımızı kazanmak ile hayatımızı kaybetmek arasında yer alan o ince çizgiyi belirleyen bilgileri barındırır. Kalp krizi esnasında ne yapacağınızı bilirseniz ve ona göre hareket ederseniz bu zor süreçten en az zarar ile kurtulma fırsatını yakalayabilirsiz. Aynı şekilde çevrenizdeki kişilerden biri bu zor durumdan muzdarip olursa nasıl müdahale edeceğinizi ve genel olarak hangi belirtilerin kalp krizi sinyalini verdiğini çok daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kol ve Boyun Ağrısına Dikkat Edin

Kalp krizi nedir ve öncesindeki belirtiler nelerdir sorusunun temel yanıtı olarak kol ve boyun ağrısına odaklanmak gerekmektedir. Bu bölgelerde meydana gelen ağrılar ile beraber kalbinizde hafif hafif sıkışmaların da baş göstermesi oldukça olasıdır.

Özellikle sol kolda meydana gelen kronik rahatsızlıklar kalbinizin yavaş yavaş kötü duruma düşmeye başladığının temel belirtilerinden biri olabilir. Boyun bölgesinde hissettiğiniz ve özellikle stresli durumlarda tetiklenen ağrılar da kalbinizin zor durumda olduğunu sinyalleri olarak değerlendirilmelidir.

Vücutta Meydana Gelen Diğer Belirtiler Nelerdir?

Kalp krizi nedir ve öncesindeki belirtiler nelerdir konu başlığı altında aklınıza takılan bir diğer nokta da vücutta meydana gelen diğer belirtiler olabilir. Vücutta baş ağrısı, yüzde meydana gelen kızarmalar, ellerde meydana gelen titremeler oldukça net şekilde kalbinizin artık sizi uyarmaya başladığını belirtmektedir.

Bu belirtileri hissediyorsanız hayatınızdan çıkarmanız gereken faktörlerden bazıları;

  • Mısırözü ve ayçiçeği yağı, katı yağlar; bu tür yağlar hali hazırda bozuk olan kalp sağlığınızı daha da kötü bir duruma getirebilir.
  • Asitli içecekler; içerisinde bulundurdukları şeker ve ek koruyucu maddeler ile vücut dengenizi bozabilir.
  • Rafine şeker; kalp sağlığınızı kaybetmenizin en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Özellikle işlenmiş beyaz şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmaya gayret etmelisiniz.

Kalp krizi gibi riskli süreçlerden kendinizi koruyabilmeniz için mutlaka stresli hayatlardan uzak durmanız gerekmektedir. Stres kişilerin hayatına en büyük zararı verebilecek ve kalp sağlığını da en yakından tehdit eden noktaların başında gelmektedir. Vücudun bu sinyalleri vermesinin sebebi de zaten direkt olarak strese maruz kalmak ve olumsuz koşullara artık dayanamaz bir hale gelmektir.

Bir önceki yazımız olan Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

OKUYUCU YORUMLARI