Sgk

Kara Listeye Girenlere Kredi Veren Bankalar 2018-2019

Bankadan aldığı borcu ödemekte zorlanması nedeniyle kara listeye girmiş olan bir kişinin tekrar listeden çıkabilmesi için, af haricinde en az 5 yıl geçmiş olması gerekiyor. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar tercih edilerek, listeden çıkılması beklenmeksizin yeniden kredi başvurusunda bulunulabilir. Belirlenmiş olan faiz oranları, banka politikaları, aylık ödeme değerleri de göz önünde bulundurularak bankalardan kredi alınabiliyor.

Kara Listeden Kaç Yılda Çıkılır?

Kara listeye bir kez girdiğinizde tekrar çıkabilmeniz için gerekli olan bekleme süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında eğer herhangi bir af çıkarsa, 5 yıllık süreyi beklemenize gerek kalmadan kredi çekmeniz sağlanıyor. Kredi verilebilmesi için bankalar tarafından özel politikalarına göre limitler de değişiklik gösterebiliyor. Bunlar dışında farklı prosedürler bulunabiliyor, ama genellikle 5 yıl gibi bir süreyi beklemeden işleminizi yapmanız sağlanmaktadır.

Şubeye Gitmeden Kredi Veren Bankalar için TIKLAYIN

Kara Listedekilere Kredi Verilir Mi?

Kara listeye bir kez girmiş olan bireylerin, aradan beş yıl geçmeden tekrar kredi çekmesi çoğu banka tarafından izin verilmeyen bir işlemdir. Özellikle kara listede bulunan bireyler tarafından gerçekleştirilecek olan kredi çekme işlemlerinin 100 bin TL’ye kadar yapılması sağlanıyor. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar gelirin bildirilmesi ve kefil gösterilmesi halinde bu kişilere düşük faizlerle kredi imkanı tanıyabiliyor. Şu bankalar aracılığıyla, kara listede olan bireylerin kredi almak için başvuruda bulunması mümkün oluyor;

  • Deniz Bank
  • ING Bank
  • Akbank
  • Finansbank
  • Yapı Kredi
  • Garanti Bankası
  • TEB

En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Kara listede olan bireylerin tekrar kredi çekmek istemeleri durumunda alabilecekleri en yüksek kredi tutarı 100 bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Geçmişte kara listede olan fakat çıkan affın ardından sicili düzeltilen kişilerin çekebilecekleri kredide genellikle kefil talep edilmez.

Geçmişteki ödeme problemleriniz nedeniyle tedbir almak isteyen bankalar bulunduğu taktirde, kefil göstermek zorunda kalabilirsiniz. 10 bin TL’ye kefil istemeyen bankaların, özellikle 50 ila 100 bin TL gibi değerlerde kredi çekmek isteyenlerden kefil göstermelerini istediği görülebilir. Çekilecek olan kredinin durumuna göre, kara listeye kredi veren bankalar bu kişilerden mutlaka gelir beyan etmelerini talep ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı